Segregujesz odpady BIO-KUCHENNE? Samorząd wdrożył pilotażowy program
  • Main page
  • News
  • Segregujesz odpady BIO-KUCHENNE? Samorząd wdrożył pilotażowy program
19
06
2020

Segregujesz odpady BIO-KUCHENNE? Samorząd wdrożył pilotażowy program

Trzydzieści gospodarstw w budynkach jedno i wielorodzinnych oraz cotygodniowe ważenie i kontrola odpadów – to pilotażowy program segregacji odpadów BIO-KUCHENNYCH wdrożony przez Miasto i Gminę Pleszew. Są już pierwsze efekty.

 

W programie pilotażowym wzięło udział 30 gospodarstw domowych z terenu Pleszewa. Większość z  budynku wielorodzinnego przy ul. Lipowej oraz kilka rodzin zamieszkujących domki jednorodzinne.

 

Każdy z uczestników otrzymał specjalny pojemnik na odpady BIO-KUCHENNE. Co tydzień zebrane śmieci są ważone: zarówno BIO-KUCHENNE jak i resztkowe czyli tzw. zmieszane. Kontrolowana jest także prawidłowość segregacji. Wszystko po to, by sprawdzić, ile odpadów BIO-KUCHENNYCH jesteśmy w stanie jako gmina wyodrębnić ze strumienia śmieci zmieszanych. Po pierwszym tygodniu pilotażu jest to 20%. – To dobry wynik, ale cały czas niezadowalający – określa Angelika Sołtysiak, kierownik Referatu Gospodarowania Odpadami UMiG w Pleszewie. Liderzy eksperymentu wyselekcjonowali aż 60% BIO-KUCHENNYCH odpadów.

 

Dlaczego mamy wyodrębniać z naszych śmieci odpady BIO? Bo są tańsze w odbiorze. ZGO w Jarocinie czyli instalacja, do której wywożone są wszystkie śmieci z gminy Pleszew, prowadzi odrębną zbiórkę odpadów BIO-KUCHENNYCH i BIO-ZIELONYCH. Z tych pierwszych wytwarzany jest biogaz, z drugich kompost. Odbiór tak wyselekcjonowanych śmieci jest dla gminy tańszy niż wszystkich zmieszanych. To oczywiście przekłada się na opłatę za śmieci, którą ponoszą mieszkańcy. – Cały czas staramy się robić wszystko, by te opłaty były jak najmniejsze. Zbieranie odpadów BIO-KUCHENYCH to jeden ze sposobów. Jednak gmina sama nic nie zrobi, bo tu najważniejszym partnerem są mieszkańcy. Oni sami mają najważniejszy wpływ na to, ile zapłacą za śmieci. Prawidłowa segregacja oraz uczciwe deklarowanie opłat i ich uiszczanie to klucz do sukcesu – tłumaczy Arkadiusz Ptak, Burmistrz MiG Pleszew. – Podkreślam cały czas, że gmina nie zarabia na śmieciach. Pieniądze z opłat są przeznaczane wyłącznie na funkcjonowanie systemu. Prawo zabrania nam inaczej – dodaje włodarz.

 

Efektem pilotażu ma być ewentualne wprowadzenie obowiązkowej segregacji odpadów BIO-KUCHENNYCH  na terenie całej gminy Pleszew. Dotychczas ten rodzaj odpadów segregują mieszkańcy bloków.

 

Co zatem jest odpadem BIO-KUCHENNYM?

– kwiaty, resztki kwiatów ciętych

– owoce i warzywa z ogrodów, resztki z żywności

– obierki z owoców i warzyw

– przeterminowane warzywa i owoce

– skorupki jaj

– fusy po kawie

– zużyte chusteczki higieniczne i ręczniki papierowe

 

NIE WRZUCAMY DO POJEMNIKA NA ODPADY BIO-KUCHENNE:

– mięsa i kości

– odpadów zielonych: liści, trawy, gałęzi

– przetworzonych owoców i warzyw

– odchodów zwierzęcych, trocin i piasku z kuwet

– kamieni, popiołu, ziemi

– płynnych odpadów kuchennych (zup, sosów, kompotów)

 

 

 

author: Anna Bogacz

Wielkość czcionki
Kontrast