Miasta partnerskie

Spangenberg (Niemcy)

W dniu 12 października 1996r. została podpisana w Pleszewie umowa o współpracy partnerskiej z niemieckim miastem Spangenberg. Jest to gmina leżąca w Hesji, na którą składa się miasto i 12 otaczających je wiosek przyległych, licząca w sumie 6.700 mieszkańców. Spangenberg to miejscowość o wielu obliczach. Wzorowo łączy przemysł, turystykę, nowe i historyczne elementy. Odbudowany po zniszczeniu w 1945r. dzięki zaangażowaniu mieszkańców zamek jest niewątpliwie osobliwością miasta zwanego często koroną Hesji. Obecnie znajduje się w nim hotel o międzynarodowej randze oraz Muzeum Myśliwskie, które przypomina jedną z najważniejszych tradycji Spangenbergu jaką jest łowiectwo.

Strona Spangenbergu

Saint Pierre d'Olleron (Francja)

W dniu 10 maja 1997 r. podpisano w Spangenbergu trójstronne porozumienie o współpracy pomiędzy Pleszewem Spangenbergiem a Saint Pierre d’Oleron . Wyspa Ile D’Oleron jest najpiękniejszą wyspą na wybrzeżu atlantyckim. Ma 30 km długości i 10 km w najszerszym miejscu, zajmuje powierzchnię 175 km2 i jest drugą co do wielkości francuską wyspą po Korsyce. Jej łagodny klimat pozwala mimozom kwitnąć już w styczniu. Wyspa ta należy do Departamentu Charente Maritime i do powiatu La Rochelle. Gmina z 5.382 mieszkańcami słynie z ważnych działów gospodarczych: rybołówstwa, produkcji wina, hodowli ostryg i turystyki. Osłonięta od prądów golfowych leży w mikroklimacie, dysponuje rozrywką i sportem: golf, tenis, hale sportowe, sala kongresowa, lotnisko i inne obiekty do organizacji spotkań i imprez. Saint Pierre proponuje wszystkim bogaty wybór sposobów wypoczynku i możliwości pracy.

Strona Saint Pierre d'Olleron

Morlanweltz (Belgia)

W roku 2001 w Pleszewie została podpisana oficjalna Umowa o Współpracy Partnerskiej pomiędzy Morlanwelz i naszym miastem. Stało sie to dokładnie 29 listopada 2001 r. Repodpisanie tejże umowy miało miejsce w Belgii 20 kwietnia 2002 r. Morlanwelz leży w odległości ok. 40 km od Brukseli. Jest to region francuskojęzyczny. Miasto jeszcze 25 lat temu było ośrodkiem górniczym. Dziś giną już ostatnie pozostałości kopalń w tym regionie. W mieście dość liczną grupę stanowi ludność pochodzenia polskiego.

Strona Morlanweltz

Westerstede (Niemcy)

Do oficjalnego podpisania porozumienia partnerskiego doszło w Pleszewie w dniu 23 stycznia 2004 r. Dla miasta i regionu Westerstede znakiem firmowym są liczne szkółki ogrodnicze, w których uprawiane są drzewa i kwiaty w niespotykanych wręcz kształtach i rodzajach. Wiedzieć należy, że Westerstede to stolica Rododendronów. Co cztery lata odbywa się tam wystawa „RHODO”, która ściąga niezliczone grupy turystów i jest doskonałą formą promocji miasta. Parku Rododendronów tw Westerstede to niezwykły obiekt, który liczy ok. 70 hektarów. Na jego terenie znajdują się kwiaty, drzewa i krzewy z całego świata, które zgromadzone na jednym obszarze stanowią wyjątkową atrakcję turystyczną. Tak więc bez wątpienia stwierdzić można, że otoczone zielenią i licznymi szlakami rowerowymi Westerstede urzeka swym pięknem.

Strona Westerstede

Kemer (Turcja)

To najmłodszy partner Pleszewa. Umowa partnerska została podpisana w 2012 r. Współpraca jest zatem na razie w fazie planów. Jedną z najważniejszych korzyści płynących ze współpracy ma być wymiana uczniów w ramach projektu „Comenius”, która będzie skutkowała przede wszystkim wymianą doświadczeń i uczeniem się od siebie nawzajem w różnych aspektach nie tylko edukacyjnym, ale i  kulturowym, sportowym czy społecznym. Obaj partnerzy planują, by wstępnie projekt obejmował okres 2 lat, co skutkowałoby czterokrotnym wyjazdem dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów do Turcji i analogicznie goszczenie uczniów szkół z Kemer w placówkach edukacyjnych z terenu Miasta i Gminy Pleszew.

Strona Kemer

Wielkość czcionki
Kontrast