Samorząd negocjuje gaz dla wsi
18
05
2021
Na zdjęciu Andrzej Jędruszek

Samorząd negocjuje gaz dla wsi

Coraz bardzie realna staje się gazyfikacja pierwszych wsi położonych przy Pleszewie. Samorząd chce wesprzeć Polską Spółkę Gazownictwa finansując dokumentację. 

 

Od kilku lat Miasto i Gmina Pleszew z sukcesami walczy o poprawę jakości powietrza. Zostało to docenione m.in. w konkursie Polskiej Agencji Prasowej „Innowacyjny Samorząd”.

 

Kolejnym krokiem jest eliminacja przestarzałych pieców węglowych na terenach wiejskich. Już działa program dopłat do zmiany sposobu ogrzewania. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest gaz ziemny, którego sieć obecnie funkcjonuje tylko na obszarze samego miasta.

 

Spółki gazownicze prowadzą inwestycje tam, gdzie jest to dla niej biznesowo opłacalne. To znaczy przyszły pobór paliwa zagwarantuje rentowność poprowadzenia sieci. Często trudno jest spełnić te warunki dla obszaru wiejskiego. Wyjściem jest wsparcie z kasy samorządowej.

 

W tegorocznym budżecie Miasta i Gminy została zabezpieczona kwota 70 tys., zł za którą sfinansowane zostanie wykonanie dokumentacji technicznej dla pierwszych kilku miejscowości. We wstępnym zarysie sprzed kilku lat gaz miał być „kiedyś” doprowadzony do Taczanowa Drugiego.  Gra toczy się jednak o to, aby wykonać pętlę umożliwiającą podłączenie również okolicznych miejscowości   – tych leżących pod drodze z Pleszewa do Taczanowa Drugiego oraz Zielonej Łąki i zrobić to jak najszybciej. Stąd nasze wysiłki. Udało nam się doprowadzić do sytuacji, gdy ten plan wyszedł ze sfery pobożnych życzeń i staje się prawdopodobny   – tłumaczy Zastępca Burmistrza Andrzej Jędruszek

 

Opracowanie wspomnianej dokumentacji potrwa do 18 miesięcy. W tym czasie sondowana też będzie potencjalna liczba odbiorów, czyli osób deklarujących podłączenie. Zainteresowanie już wcześniej wyraziła spółdzielnia mieszkaniowa w pobliskim Taczanowie.

 

Zaawansowanie rozmów ze spółką gazowniczą sprawiają, że inwestycja staje się realna. Po zakończeniu prac projektowych przeprowadzona zostanie wycena, która posłuży dalszym negocjacjom poświęconym finansowaniu rzeczywistych prac.   – Korzyści z poprowadzenia sieci na terenach wiejskich to oczywiście spadek kosztów ogrzewania mieszkań, domów jednorodzinnych i firm oraz zdrowsze powietrze  – dodaje A. Jędruszek.

Na zdjęciu Andrzej Jędruszek

Andrzej Jędruszek (na zdjęciu) jest zdania, że gazyfikacja pierwszych terenów wiejskich dojdzie do skutku w najbliższych latach.

author: M. Konieczny

Wielkość czcionki
Kontrast