Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań kończy się 30 września
  • Main page
  • News
  • Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań kończy się 30 września
21
09
2021
plakat spisu powszechnego

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań kończy się 30 września

 Zostało już naprawdę niewiele czasu, aby wypełnić obowiązek spisowy.

Spis powszechny trwa od początku kwietnia. W Mieście i Gminie Pleszew do tej pory spisało się ponad 85% mieszkańców, więc do spisania pozostaje jeszcze wiele osób.

Z pewnością część z nich wypełnienie formularza odkłada na ostatnią chwilę. Warto jednak pamiętać, że im dłużej będziemy czekać, tym większe prawdopodobieństwo stresu i problemów związanych np. z logowaniem do aplikacji spisowej lub połączeniem z infolinią spisową w ostatnich dniach września.

Myślenie, że spis nas nie dotyczy to również błąd! Spis powszechny jest obowiązkowy dla każdego! Odbywa się on zaledwie raz na dziesięć lat. Wypełnienie formularza trwa ledwie kilka minut – czyli krócej niż przerwa reklamowa w telewizji.

Zebrane w spisie powszechnym informacje służą do planowania i podejmowania działań dotyczących przyszłości naszych rodzin, edukacji, opieki zdrowotnej, nawet infrastruktury transportowej. Przykład? W trakcie spisu powszechnego jesteśmy proszeni o podanie miejsca zamieszkania oraz lokalizację miejsca pracy. Dzięki temu statystycy sprawdzą, jak wyglądają dojazdy do pracy na poziomie kraju, województwa, a nawet gminy. To z kolei pozwoli władzom lokalnym poznać potrzeby transportowe mieszkańców i organizować połączenia w regionie. Nie warto więc odkładać udziału w spisie na później. To jedyne badanie statystyczne, które daje nam możliwość wpływu na decyzje dotyczące naszego otoczenia. Następna taka szansa będzie dopiero za 10 lat! Więcej informacji znajduje się na stronie www.spis.gov.pl.

 

plakat spisu powszechnego

author: M. Konieczny

Wielkość czcionki
Kontrast