27
02
2020

Najlepszy Sportowiec Ziemi Pleszewskiej, Działacz Sportowy Roku, Trener Roku czy Impreza Sportowa Roku – to tytuły, jakie wręczono za ubiegły rok podczas Gali Pleszewskiego Sportu, która odbyła się w Zajezdni Kultury.

Gala Pleszewskiego Sportu odbyła się w środę 26 lutego już po raz dwunasty. Po raz pierwszy jednak najlepszych sportowców gościła Zajezdnia Kultury. Uroczystość organizowana jest przez Spółkę Sport Pleszew, Urząd MiG w Pleszewie i Dom Kultury. Sponsorem nagród jest także Starostwo Powiatowe oraz Bank Spółdzielczy w Pleszewie.

Galę rozpoczęło filmowe sportowe podsumowane minionego roku. Następnie wręczono honorowe tytuły działaczom i trenerom przyznawane przez kapitułę działającą przy urzędzie Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew.

Imprezą Sportową Roku 2019 została Otyliada Pleszew organizowana przez Spółkę Sport Pleszew. Nagrodę odebrał prezes Eugeniusz Małecki. Otyliada jest największą masową imprezą pływacką w Polsce. Bierze w niej udział prawie 50 pływalni, a Pleszew przyłączył się do niej trzeci raz. W nocy z 16 na 17 marca 2019 roku pływało 188 osób – najwięcej w Polsce. Łącznie przepłynęliśmy 920 kilometrów, pobijając ubiegłoroczny wynik o 300 kilometrów, co dało nam 2. miejsce w rankingu pływalni w kraju.

Trenerem Roku 2019 został Bartłomiej Sołtysiak. To absolwent Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Posiada stopień mistrzowski w karate 3 dan. Licencjonowany trener i egzaminator Polskiego Związku Karate. Trener Pleszewskiego Klubu Karate, od 2012 roku trener koordynator Wielkopolskiego Związku Karate WKF, od 2018 trener kadry juniorów. Sześciokrotny indywidualny mistrz Polski karate, dwukrotny indywidualny Mistrz Europy Karate. Wielokrotnie nagradzany przez Ministra Sportu za wybitne wyniki sportowe. Trenował w wielu klubach polskich. Wieloletni członek Kadry Narodowej i reprezentant Polski Karate. Jako trener specjalizuje się w prowadzeniu treningów w kumite czyli w walkach. W swoim dorobku trenerskim wychował medalistów Europy i świata. Jego ubiegłorocznym trenerskim sukcesem jest historyczny dla Polski brązowy medal Dawida Sobkowiaka, który zdobył na Mistrzostwach Świata Karate WKF w Chile 2019.

Tytuł Działacza Sportowego Rok 2019 otrzymał Tymoteusz Janos. Młody pleszewianin był w ubiegłym roku pomysłodawcą i organizatorem pierwszego w Pleszewie Turnieju Koszykówki drużyn trzyosobowych, który odbył się 7 września. Współorganizatorem imprezy była jedna z największych koszykarskich agencji – MVP Promotions, stąd też nazwa turnieju MVP Tournament. Na turniej przyjechały drużyny z 6 miast, w tym mistrzowie Polski ze Szczecina. Podczas rozgrywek mogliśmy podziwiać pokaz wsadów jednego z najlepszych dunkerów w Polsce Piotra ‘Grabo’ Grabowskiego. Ambasadorami turnieju byli Michael Ansley (były zawodnik NBA) oraz Michael Hicks (brązowy medalista mistrzostw świata w koszykówce 3×3). Za oprawę muzyczną odpowiadali DJ Chester (najbardziej popularny DJ związany z koszykówką w Polsce) oraz artysta ze Słupcy Mateusz Otlewski.

Największe emocje wzbudziło ogłoszenie werdyktu kapituły wybierającej Najlepszego Sportowca Ziemi Pleszewskiej ubiegłego roku. W kategorii Junior została nim biegaczka Olga Czajka, która w Mistrzostwach Polski do lat 16 w Lekkiej Atletyce w Tarnowie zajęła 17 miejsce w biegu na 300 m, natomiast na 100 m była dwudziesta. Drugie miejsce zajął Olaf Pera, który w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Szczecinie zdobył dwa srebrne medale: w pchnięciu kulą oraz w rzucie dyskiem. Jest także złotym medalistą Mistrzostw Województwa w pchnięciu kulą. Trzecie miejsce przyznano Michałowi Florczakowi z Pleszewskiego Klubu Karate,  ubiegłorocznemu złotemu medaliście International Polish Open Bielsko Biała i Pucharu Świata Harasuto Łódź.

W kategorii Senior najlepszym wybrano Dawida Sobkowiaka z Pleszewskiego Klubu Karate, którego największym sukcesem jest zdobycie historycznego dla Polski brązowego medalu Mistrzostw Świata Karate WKF w kumite juniorów do 76 kg w Santiago de Chile. Drugie miejsce zajęła triathlonistka Małgorzata Nowak, która zajęła 3 miejsce w swojej kategorii wiekowej w zawodach Ironman w Grecji oraz 10 miejsce w Ironmanie w Finlandii kwalifikując się do Mistrzostw Świata Ironman w Nicei. Tam zajęła 90 miejsce. Trzecia nagroda została przyznana Zenonowi Jankowskiemu z Klubu Sportów Wodnych VEGA Pleszew – zwycięzcy Bitwy o Gotland czyli jednoosobowych długodystansowych regat morskich. Zajął także I miejsce w dwuosobowych długodystansowych regatach morskich B – 8 oraz VI miejsce w Pucharze Bałtyku Południowego, który jest imprezą o randze mistrzostw Polski w klasyfikacji generalnej i morskiej grupy ORC.

Gala jest także okazją do uhonorowania młodych sporowców. Corocznie na mocy uchwały Rady Miejskiej uczniowie pleszewskich szkół otrzymują Nagrody Sportowe Miasta i Gminy Pleszew za wysokie osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie krajowym i międzynarodowym. Za ubiegły rok wyróżnienia otrzymały 33 osoby z pięciu klubów sportowych: UKS Taekwondo Pleszew, Pleszewskiego Klubu Karate, LKS OSiR Pleszew, Stal Pleszew oraz Klubu Szachowego Orły Pleszew.

author: Anna Bogacz