Blog
19
02
2014

Wspólny projekt dla bezpieczeństwa

Miasto i Gmina Pleszew wraz z pleszewską policją podjęła akcję, która ma na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa. „Zobaczyłem, usłyszałem i…?” to specjalnie opracowana ulotka, która ma uczulić mieszkańców na krzywdę drugiego człowieka.

„Zobaczyłem, usłyszałem i…?” to nowość, którą wdraża policja wspólnie z władzami Miasta i Gminy Pleszew. A wszystko po to, by ograniczyć przestępczość, a co za tym idzie, by było bezpieczniej. Taki tytuł nosi specjalnie opracowana ulotka, która ma zwrócić uwagę mieszkańców, a przede wszystkim spowodować reakcję na przestępstwa i wykroczenia, które dzieją się wokół nas. – Od pewnego czasu obserwujemy zanik aktywności mieszkańców, co przełożyło się na wzrost pewnych zachowań nagannych i przestępstw. W ostatnim roku wzrosły np. na terenie powiatu pleszewskiego kradzieże samochodów. Dlatego wdrożenie takiego programu edukacyjnego okazało się niezbędne – tłumaczył na konferencji prasowej podinsp. Artur Wieczorek – naczelnik Wydziału Prewencji pleszewskiej policji. – Celem tych działań jest zwrócenie uwagi na krzywdę drugiego człowieka. Byśmy nie pozostali bierni – dodaje insp. Paweł Golicki, komendant powiatowy Policji w Pleszewie.

Ulotka w formie historyjki obrazkowej ma skłonić mieszkańców Miasta i Gminy przede wszystkim do reakcji na pewne zachowania, np. gdy jesteśmy świadkami przemocy w rodzinie, gdy widzimy osobę nietrzeźwą wsiadającą do samochodu, gdy słyszymy odgłosy w mieszkaniu sąsiada podczas jego nieobecności. – Nie możemy liczyć na to, że policja będzie się pojawiać zawsze i wszędzie. Musimy wspierać jej działania – podkreślał burmistrz Marian Adamek. Włodarz Pleszewa i komendant podkreślali, że reagowanie na wykroczenia i przestępstwa jest naszym obywatelskim obowiązkiem, który może uratować komuś zdrowie, mienie lub nawet życie. – Mieszkańcy chcą dziś uczestniczyć w życiu publicznym, brać udział w decyzjach dotyczących choćby budowy dróg czy mieć wpływ na wydarzenia kulturalne. Powinno to też się odbywać w kwestii bezpieczeństwa. Tutaj szczególnie powinniśmy kształtować dobre wzorce zachowań. Nie traktujmy tego, jak donosicielstwo   podkreśla burmistrz Adamek.

Akcja edukacyjna wpisuje się w rządowy Program Ograniczenia Przestępczości i aspołecznych Zachowań. Ulotki w nakładzie kilku tysięcy – opracowane graficznie i sfinansowane przez UMiG – będą rozdawane podczas spotkań wiejskich i rad osiedli. Ponadto policjanci z pleszewskiej drogówki będą je wręczać kierowcom podczas kontroli drogowych.

Pobierz ulotkę – format PDF

author: Anna Bogacz

Comment
0

Leave a reply

4 × one =

Wielkość czcionki
Kontrast