Blog
15
01
2015

Wieczór po pleszewsku w Poznaniu

„Wielkopolskie miasta i powiaty” to projekt Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Ma na celu promowanie walorów gospodarczych, edukacyjnych i kulturowych kolejnych wielkopolskich miast i powiatów. Jako pierwsze zaprezentują się Pleszew i powiat pleszewski.

„Wielkopolskie miasta i powiaty” to projekt, którego pomysłodawcą jest prezes PTPN prof. Andrzej Gulczyński. Z pochodzenia pleszewianin wspólnie z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza chce prezentować kolejno wielkopolskie miasta i powiaty, ich walory gospodarcze, turystyczne, edukacyjne i kulturowe. To także zacieśnienie współpracy między PTPN a wielkopolskimi samorządami. – To będzie pleszewski wieczór w Poznaniu – mówił na konferencji prasowej promującej projekt burmistrz Marian Adamek. – Z racji pochodzenia prof. Gulczyńskiego oczywistym było, że jako pierwsze zaprezentują się Pleszew i powiat pleszewski – dodaje. – W spotkaniu będą uczestniczyć inni znani pleszewianie czyli prof. Bronisław Marciniak – rektor UAM oraz prof. Hanna Suchocka – uzupełnia Maciej Wasielewski – starosta pleszewski.

Pleszewski wieczór odbędzie się 28 stycznia o godz. 17.00 w sali posiedzeń PTPN przy ul. Mielżyńskiego 27/29 w Poznaniu. Wprowadzenie do projektu wygłosi prof. Andrzej Gulczyński. Następnie burmistrz Miasta i Gminy Pleszew zaprezentuje Pleszew jako „Miasto Otwarte” na szeroko pojętą edukację, sport i kulturę, a także inwestycje. Po nim swoją prezentację pod hasłem „Powiat pleszewski – to jest po drodze” przedstawi starosta pleszewski.

Jednym z punktów spotkania będzie także prezentacja najnowszych publikacji wydawanych przez powiat i gminę: dr M. Kowalczyk „Powiat pleszewski w latach 1818-1932” oraz A. Kozaka „Najstarsza pleszewska księga radziecka”. Ta druga pozycja ma swoją premierę i jest kolejną – czwartą już część cyklu „Wielkopolska dawniej i dziś” wydawaną przez „Instytut Wielkopolski” Uniwersytetu im. A. Mickiewicza i Muzeum Regionalne w Pleszewie pod red. A. Gulczyńskiego. Adam Kozak jest doktorantem profesora i specjalizuje się w tematyce późnego średniowiecza. Współpracuje także z „Rocznikiem Pleszewskim”. Publikacja dotyczy rękopisu pochodzącej z przełomu średniowiecza i nowożytności najstarszej księgi Rady Miejskiej Pleszewa. To analiza księgi obejmującej lata 1485-1519, kiedy to władzę nad miastem sprawowali kolejni przedstawiciele możnego rodu Tęczyńskich. Zasadniczą część pracy stanowi krytyczne wydanie 128 łacińskojęzycznych zapisek rady miejskiej dotyczących m.in. obrotu nieruchomościami, umów małżeńskich, posagów, wian oraz testamentów uzupełnionych o ich pełne polskie tłumaczenie.

Ostatnim punktem w programie będzie dyskusja pod hasłem „Nasz Pleszew”, do której wprowadzenie wygłoszą  prof. Bronisław Marciniak oraz prof. Hanna Suchocka.

Pleszewski wieczór w Poznaniu uświetni mini recital fortepianowy pleszewianki Marii Rutkowskiej oraz wystawa plesevianów ze zbiorów PTPN, sprzedaż wydawnictw dotyczących Pleszewa i powiatu pleszewskiego, a także publikacji wydanych przez PTPN.

Publikacje wydawane przez UMiG i Muzeum Regionalne w Pleszewie, które będą sprzedawane to:

– Adam Kozak „Najstarsza pleszewska księga radziecka”

– „Pleszew w PRL-u”

– „Imaginacje i transformacje: Pleszew 1989-2014”

– Agnieszka Słupianek „Dzieje miejscowości Brzezie w świetle źródeł”

– pleszewskie pocztówki „Pleszew dawniej i dziś”

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do udziału!

author: Anna Bogacz

Comment
0

Leave a reply

one × two =

Wielkość czcionki
Kontrast