Blog
27
01
2014

W rocznicę wyzwolenia Pleszewa

W 69. rocznicę wyzwolenia Pleszewa spod okupacji niemieckiej przedstawiciele władz Miasta i Gminy Pleszew złożyli wiązanki kwiatów na grobach pomordowanych oraz w miejscach pamięci.

Hołd ofiarom II wojny światowej z okazji przypadającej 24 stycznia rocznicy wyzwolenia Pleszewa złożyli w imieniu władz Miasta i Gminy Pleszew Przemysław Marciniak – kierownik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej UMiG Pleszew oraz Adam Staszak – dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie. Wiązanki kwiatów spoczęły na cmentarzu przy ul. Kaliskiej na grobie Brunona Nikoleiziga ps. „Adam” – komendanta Pleszewskiego Obwodu AK oraz na mogile Józefa Krychowskiego, który uczestniczył w walkach wyzwoleńczych i został zamordowany na trzy dni przed zakończeniem walk wojennych.

Delegacja złożyła także kwiaty pod tablicą upamiętniającą pomordowanych więźniów przy ul. Kaliskiejoraz pod tablicą pamiątkową pomordowanych przez gestapo znajdującą się na ścianie budynku, który był siedzibą gestapo w czasie wojny przy ul. Sienkiewicza.

Walki uliczne w Pleszewie rozpoczęły się 24 stycznia 1945 r. we wczesnych godzinach rannych. Po południu miasto było już wyzwolone przez oddziały radzieckiej 33 Armii gen. płk. Wieczesława Cwietajewa i 7 korpusu kawalerii gen. lejt. Michała Konstantinowa, wchodzące w skład I Frontu Białoruskiego. Podczas tej inicjatywy zginęło kilkunastu radzieckich żołnierzy, także załoga czołgu wysadzonego przez Niemców u zbiegu Rynku i ul. Kaliskiej. Kilka dni przed wyzwoleniem Pleszewa na posterunku niemieckiej policji zamęczono kpt. Brunona Nikoleiziga ps. „Adam” – komendanta Pleszewskiego Obwodu AK, którego grób znajduje się na cmentarzu przy ul. Kaliskiej.

author: Anna Bogacz

Comment
0

Leave a reply

three × 2 =

Wielkość czcionki
Kontrast