Blog
24
09
2014

Ukrainki uczyły się od pleszewskich urzędników

Zobaczyłam, że Unia Europejska daje duże możliwości rozwoju miasta – twierdzi Natalia Svinchenko, jedna z ukraińskich urzędniczek odbywających staż w pleszewskim ratuszu. Wszystko w ramach pilotażowego projektu przygotowującego ukraińskie samorządy do tamtejszej formy decentralizacji.

Nataliia Svinchenko – szefowa Dyrekcji Generalnej Biura Komitetu Wykonawczego i Svitlana Shliakhta – szefowa Wydziału z ukraińskiego miasta Chuguyiv niedaleko Charkowa przez 4 dni poznawały pleszewski samorząd w ramach pilotażowego projektu pn. „Przygotowanie ukraińskich samorządów do wdrożenia reform decentralizacyjnych i stowarzyszenia z UE”, który jest wspólną koncepcją Związku Miast Polskich i Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Projekt wpisuje się także w inicjatywę Prezydenta RP dotyczącą polskiej pomocy dla Ukrainy oraz rządowy program wspierania reform na Ukrainie.

Wizyta rozpoczęła się od spotkania z kierownictwem Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie. Następnie Ukrainki wzięły udział w wykładzie dotyczącym zarysu ustroju Polski i ustroju samorządu terytorialnego w Polsce. Ponadto poznały zadania jednostek samorządu terytorialnego i zasady jego funkcjonowania, a także sposoby realizacji zadań przez samorząd gminny. Jednym z elementów wizyty była gospodarka komunalna, którą przybliżył prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego Grzegorz Knappe, a także mieszkalnictwo. Gośiom przybliżono także zagadnienia dotyczące funkcjonowania budżetu obywatelskiego w Mieście i Gminie Pleszew oraz inicjatywy lokalnej. Ukrainki zdobywały także doświadczenie w pisaniu projektów na finansowanie z UE.

Zdobyłyśmy w Pleszewie bardzo przydatne doświadczenie. Teraz przekażemy wszystko naszej radzie, która oczekuje propozycji wdrożenia pewnych rozwiązań. Na wszystkie interesujące nas tematy otrzymałyśmy tutaj konkretne odpowiedzi – podsumowuje staż Natalia Svinchenko.

Urzędniczki w ramach stażu zwiedziły nie tylko Pleszew, ale i Kalisz oraz Poznań. Same na co dzień pracują w samorządzie obejmującym 32 tys. mieszkańców. – Podobają nam się tutaj ludzie. Pracują tu profesjonalni urzędnicy, którzy są otwarci i chętnie dzielą się swoim doświadczeniem – stwierdziła Svitlana Shliakhta.

W  ramach projektu do 30 polskich miast na wizyty studyjne połączone ze stażem ma przyjechać ok. 60 ukraińskich samorządowców reprezentujących wyższy i średni poziom zarządzania. Wizyta 20 samorządowców w miastach śląskich odbyła się już w czerwcu tego roku. Obecny projekt jest pierwszym etapem zaplanowanego 2-3 letniego programu, który powinien docelowo objąć znaczącą część samorządów ukraińskich.

Pomoc polskich samorządów ma polegać przede wszystkim na przygotowaniu jak najszerszej grupy ukraińskich samorządowców do wdrożenia zaplanowanych reform decentralizacyjnych w kontekście sięgania po dotacje z Unii Europejskiej. Ponadto ma wzmocnić obraz tamtejszego samorządu w oczach społeczeństwa, podnieść jakość, dostępność i efektywność lokalnych usług publicznych, a także ograniczyć zjawiska korupcyjne.

W roku 2014 przedsięwzięcie współfinansowane jest z środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i jej Programu „Study Tours to Poland”.

 

 

author: Anna Bogacz

Comment
0

Leave a reply

19 + three =

Wielkość czcionki
Kontrast