Blog
25
07
2014

Święto plonów w trzech wsiach

Trzy wsie gminy Pleszew – Lubomierz, Taczanów Pierwszy i Taczanów Drugi – połączyły siły w organizacji tegorocznego Święta Plonów. Już teraz prezentujemy sylwetki dożynkowych starostów oraz ich asystentów.

Tegoroczne Dożynki Miejsko-Gminne organizowane są przez trzy wsie: Lubomierz, Taczanów Pierwszy i Taczanów Drugi. Nad organizacją czuwają szefowie sołectw: Eugeniusz Kopaczewski – sołtys Lubomierza, Zdzisław Michalski – sołtys Taczanowa Pierwszego oraz Marek Winiecki – sołtys Taczanowa Drugiego.

Święto Plonów zgodnie z tradycją rozpocznie się mszą św. dziękczynną w kaplicy w Taczanowie Drugim. Następnie korowód przejdzie na plac przed Zespołem Szkół Publicznych, gdzie odbędzie się obrzęd dożynkowy w wykonaniu zespołu Siekieracy z Kostrzyna. Tradycji dopełni dożynkowa zabawa z zespołem. Ponadto dożynkom towarzyszyć będą niespodzianki dla dzieci oraz wystawa maszyn rolniczych. – Chcemy pokazać w skrócie, jak zmieniła się technologia, jakich maszyn używano w rolnictwie kiedyś, a jakich współcześnie – tłumaczy Marek Winiecki, sołtys Taczanowa Drugiego.  Nie zabraknie także czegoś dla łasuchów czyli tradycyjnie darmowego żurku oraz smakołyków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.

Cieszę się, że sołtysi trzech wsi połączyli siły, byśmy wspólnie mogli świętować plony – podkreślił burmistrz Marian Adamek podczas konferencji prasowej dotyczącej dożynek. – Obecnie na boisku przed szkoła w Taczanowie Drugim trwają ostatnie prace modernizacyjne. Kończy się układanie kostki brukowej i znacznie będzie powiększony obszar boiska – dodaje włodarz.

Jak na tradycje przystało żadne dożynki nie mogą obejść się bez starostów oraz ich asystentów. Starostą tegorocznych dożynek został Jacek Lis. Ma 39 lat i mieszka w Lubomierzu z żoną Justyną i trójką dzieci: Pauliną – 17-latką kształcącą się w zawodzie sprzedawcy, 15-letnim Bartoszem uczącym się w gimnazjum oraz najmłodszym 12-letnim Dawidem – uczniem szkoły podstawowej. Jacek Lis prowadzi z żoną niemal 20 ha gospodarstwo nastawione na hodowlę bydła mlecznego i opasowego. Uprawiają też zboże i kukurydzę. Gospodarstwo jest wyposażone w profesjonalny sprzęt rolniczy, w tym 5 ciągników. Rolnictwo to tradycja – starosta dożynkowy przejął gospodarstwo od rodziców, od dwóch lat prowadzi je z żoną samodzielnie. Interesuje się meteorologią, fizyką i historią, szczególnie czasami II wojny światowej. Lubi oglądać filmy przyrodnicze. Uwaga: nie lubi piłki nożnej, ale inne dyscypliny sportowe owszem – szczególnie żużel.

Anna Kempińska z Taczanowa Pierwszego to tegoroczna starościna dożynek. 43-letnia pielęgniarka łączy pracę w rolnictwie i z pacjentami przewlekle chorymi . Wraz z mężem Lucjanem prowadzi  niemal 42 ha gospodarstwo, z czego 37 ha posiadają na własność, resztę dzierżawią. Wyróżnia się produkcja roślinną, przede wszystkim rzepaku, ale i buraków cukrowych, pszenicy i innych zbóż. Państwo Kempińscy hodują także trzodę chlewną i tuczniki w cyklu otwartym. Anna Kempińska jest członkiem Grupy Producentów Trzody Chlewnej oddz. w Kowalewie. W gospodarstwie wykorzystywane są nowoczesne technologie, np. odnowy roślin czy wydajności plonów. Państwo Kempińscy korzystają także z środków unijnych. Biorąc udział w unijnych programach udało się na przykład pozyskać środki na stworzenie nowego parku maszynowego czy utwardzenie powierzchni manewrowych. W planach jest także powiększenie gospodarstwa o nowe powierzchnie magazynowe i garażowe. Starościna swój wolny czas poświęca przede wszystkim rodzinie. Stara się aktywnie spędzać czas z mężem i czwórką dzieci. Najstarsza córka Marta ma 21 lat i jest studentką PWSZ w Kaliszu. Krystian to 19-letni absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. A. Asnyka w Kaliszu. 18-letni Marek uczy się w Technikum Rolniczym w Marszewie i jest godnym kontynuatorem rolniczej tradycji. Najmłodsza Karolina ma 12 lat i uczy się w szkole podstawowej w Taczanowie Drugim.

Asystentem starosty został wybrany Łukasz Obecny z Lubomierza. To 35-letni mechanik samochodowy z wykształcenia, a obecnie prócz prowadzenia gospodarstwa rolnego wykonuje usługi asenizacyjne. Żona Joanna jest opiekunem medycznym w Centrum Wspierania Inicjatyw Społecznych w Pleszewie. Państwo Obecni wychowują dwójkę dzieci: 7-letnią Zuzannę  oraz 3-letnia Alicję. Gospodarstwo prowadzą wspólnie z rodzicami na 7 ha własnych i 4 dzierżawionych. Nastawione jest ono przede wszystkim na uprawę kukurydzy i innych zbóż. W czasie wolnym Łukasz Obecny lubi majsterkować, szczególnie przy samochodach – jak na mechanika przystało.

Asystentką starościny jest z kolei Marlena Kopaczewska z Taczanowa. Absolwentka zarządzania na Politechnice Poznańskiej ma 35 lat, męża Tomasza oraz dwie córki. Starsza Agnieszka ma 16 lat i uczy się w pleszewskim Liceum Ogólnokształcącym im. S. Staszica. Młodsza Julia ma 7 lat i rozpoczyna swoją edukację w Zespole Szkół Publicznych w Taczanowie Drugim. Marlena Kopaczewska prowadzi wspólnie z mężem 5,5 ha gospodarstwo nastawione na uprawę rzepaku i innych zbóż. 3,5 ha to ich własność, resztę dzierżawią. Dodatkowo pracuje w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Pleszewie. W wolnym czasie czyta książki i organizuje wyprawy rowerowe z rodziną.

 

 

 

 

author: Anna Bogacz

Comment
0

Leave a reply

1 + ten =

Wielkość czcionki
Kontrast