Blog
31
03
2014

Ruszyła kwalifikacja wojskowa

26 marca rozpoczęła się na terenie naszego powiatu kwalifikacja wojskowa. W pierwszej kolejności wezwania otrzymali mieszkańcy z terenu gminy Pleszew. Przed komisją lekarską łącznie stanie 214 młodych ludzi.   

Kwalifikacja potrwa do 16 kwietnia. Jej celem jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi oraz osób zgłaszających się na ochotnika, które ukończyły 18 rok życia. Wezwania otrzymali:

– mężczyźni urodzeni w roku1995; a także ci urodzeni w latach1990—1994, którzy jeszcze nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;

– osoby urodzone w latach 1993-1994, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie, ze względu na stan zdrowia, za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończe­niem kwalifikacji wojskowej;

– kobiety urodzone w latach 1990-1995, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym/akademickim 2013/2014 kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków, o których mowa w §2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 marca 2010 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz.U. Nr 54 poz. 321).

Osoby wezwane do kwalifikacji wojskowej mają obowiązek stawienia się przed Powiatową Komisję Lekarską, która znajduje się Centrum Kształcenia OHP w Pleszewie, Aleje Wojska Polskiego 21. Będzie to dokładnie 186 młodzieńców z rocznika podstawowego, 17 osób z roczników starszych oraz 11 kobiet.

Nieotrzymanie wezwania imiennego nie zwalnia z konieczności stawienia się do kwalifikacji wojskowej osób do tego zobowiązanych, ponieważ o miejscu i terminie jej przeprowadzania na danym terenie informują rozplakatowane obwieszczenia wojewody.

Osoby zgłaszające się do kwalifikacji wojskowej obowiązane są przedstawić: dowód osobisty lub inny dokument powalający na ustalenie tożsamości, aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy, zaświadczenie o pobieraniu nauki lub świadectwo ukończenia szkoły, posiadane dokumenty lekarskie dotyczące stanu zdrowia, jeżeli się leczą.

Osoby, wobec których orzeczona zostanie kategoria zdolności „A”, „B” lub „D” do czynnej służby wojskowej, po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej (co następuje po 14 dniach od wydania orzeczenia) zostaną przeniesione z urzędu do rezerwy, co oznacza, że tym samym będą miały uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Przypomnijmy, co oznaczają poszczególne kategorie:

“A” zdolny do czynnej służby wojskowej;

“B” czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej, co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do 24 miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do czynnej służby wojskowej;

“D” niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju;

“E” trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, oraz w razie ogłoszenia mobilizacji, i w czasie wojny.

 

author: Anna Bogacz

Comment
0

Leave a reply

3 × one =

Wielkość czcionki
Kontrast