Blog
26
02
2015

Rewolucja dowodowa i nie tylko

Nie będzie adresu, wzrostu, koloru oczu i skanu podpisu – to najważniejsze zmiany dotyczące dowodów osobistych. Do tego ślub poza urzędem i numer PESEL od ręki. Nowy System Rejestrów Państwowych zacznie działać od 1 marca. Urzędy czekają rewolucje.

Od 1 marca urzędy gmin będą działały w Systemie Rejestrów Państwowych. Jest to jedna wspólna dla całego kraju baza danych zawierająca, m.in. rejestry numerów PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego.

Co to oznacza w praktyce dla mieszkańców? Przede wszystkim wszystkie sprawy związane z dowodami osobistymi czy aktami stanu cywilnego załatwiać się będzie w dowolnym urzędzie na terenie całego kraju. Dotychczas, by na przykład złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego lub uzyskać odpis aktu małżeństwa, trzeba było udać się do urzędu w swojej gminie czyli w miejscu zameldowania. Teraz będzie to można zrobić w jakimkolwiek urzędzie.  – Jednak mieszkańcy muszą być świadomi, że odbiór dowodu osobistego następuje tam, gdzie został złożony wniosek – dodaje Violetta Krakowiak – Karwowska, p.o. Kierownika Wydziału Spraw Obywatelskich UMiG Pleszew.

Wraz z wejściem w życie nowego systemu zmieniają się zarówno wnioski jak i same dowody osobiste. Wniosek o wydanie dowodu będzie uproszczony – znajdzie się na nim m.in. instrukcja napisana prostym językiem i przedstawiona graficzne. Ujednolicony zostanie również format wniosku (do formatu A4) oraz wprowadzany będzie wyraźniejszy podział na sekcje tematyczne.

Dowód osobisty natomiast choć nie zmieni swojego rozmiaru, będzie wyglądał inaczej. Na dokumencie pojawi się szereg nowych zabezpieczeń: dwukrotnie powtórzone zdjęcie, mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby. Dzięki temu znacznie trudniej będzie go sfałszować. Zniknie informacja o wzroście, kolorze oczu, skan podpisu właściciela dowodu oraz informacja o adresie zameldowania. Pojawi się natomiast informacja o polskim obywatelstwie.

Mnóstwo kontrowersji już teraz wzbudza zdjęcie, które znajdzie się na dowodzie. Jest wiele wymogów, które przede wszystkim powinni spełnić fotografowie. Dotyczą one np. tła, światła czy kadru. Twarz nie może być także sfotografowana z profilu lecz en face czyli na wprost.

1-203881-2222

Zmiany dotyczyć będą także Urzędów Stanu Cywilnego. Do tej pory ślub poza urzędem można było zawierać w szczególnych przypadkach, np. zdrowotnych. Od 1 marca małżonkowie będą mogli wziąć ślub poza urzędem, ale będzie on na pewno droższy – koszt to 1000 zł. – Pamiętać jednak należy, że musi to być miejsce gwarantujące zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników. Ostateczna decyzja będzie należała do kierownika USC – dodaje Jolanta Wolińska – szefowa USC w Pleszewie.

System ułatwia także nadawanie numerów PESEL nowonarodzonym mieszkańcom. Do tej pory trzeba było czekać na niego kilka dni i odebrać w Wydziale Spraw Obywatelskich. Teraz będzie on generowany automatycznie w USC przy rejestracji dziecka.

Już wkrótce możliwe będzie również nadawanie dzieciom imion obcego pochodzenia. Nadal będzie obowiązywał przepis mówiący, że dziecku można nadać maksymalnie dwa imiona. Rodzice przy wyborze imienia będą musieli pamiętać, że nie może być ono zdrobniałe, uwłaczające, ani ośmieszające. Decyzja o tym, czy zaproponowane przez rodziców imię spełnia wymagania przewidziane przez przepisy, należy do kierownika USC.

Urząd Miasta i Gminy w Pleszewie jest technicznie przygotowany do funkcjonowania nowego systemu.  – Do końca nie wiemy jednak, jak on zadziała – tłumaczy Ewa Świątek, Sekretarz Urzędu Miasta i Gminy Pleszew. – Przygotowania ministerstwa trwały kilka miesięcy, jednak testy nie przynosiły oczekiwanych rezultatów. Stąd też termin wdrożenia systemu był przesuwany. Apelujemy zatem do mieszkańców o wyrozumiałość, ponieważ jeśli wynikną jakieś problemy , to nie będzie to wina urzędników – dodaje Sekretarz.

 

author: Anna Bogacz

Comment
0

Leave a reply

10 + nine =

Wielkość czcionki
Kontrast