Blog
12
03
2014

Pleszew naszymi oczami

Czy liczy się dla nas historia Pleszewa i czy ja w ogóle znamy? Kto jest najbardziej znanym pleszewianinem? Jakie jest najbrzydsze miejsce w mieście? Odpowiedzi m.in. na te pytania znaleźć można w najnowszej publikacji „Pleszewianie o swoim mieście i o sobie. Perspektywa międzypokoleniowa”. Promocja książki odbyła się w ratuszu.

„Pleszewianie o swoim mieście i o sobie. Perspektywa międzypokoleniowa” to kolejne wydawnictwo  z cyklu „Wielkopolska dawniej i dziś” pod redakcją Andrzeja Gulczyńskiego. To wyniki badań, które prowadzili w naszym mieście studenci, a opracowali naukowcy z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Dr Jacek Bednarski, dr hab. Wojciech Dohnal i prof. Jacek Schmidt sami opowiedzieli o swojej pracy podczas promocji książki w pleszewskim ratuszu w poniedziałek 10 marca. Książka jest efektem przeprowadzenia i analizy ok. 2 tys. ankiet i ok. 400 bezpośrednich rozmów z pleszewianami. – 80 % ankietowanych to ludzie między 35 a 50 rokiem życia, a więc tak zwane pokolenie rodziców – tłumaczy dr Jacek Bednarski, który też z góry przeprosił obecnych na promocji książki seniorów, że i oni nie zostali objęci badaniami. – Ale kiedy mamy mówić o Pleszewie współczesnym, naturalnym wydaje się, że młode pokolenie jest tu najistotniejszym – podkreślał dr Bednarski.

W efekcie możemy dowiedzieć się np. jakie mamy podejście do historii naszego miasta, kim jest prawdziwy pleszewianin i kto jest tym najbardziej znanym, a także poznamy najbrzydsze i najbardziej niebezpieczne miejsce w Pleszewie oczami samych mieszkańców.  Nie chcieliśmy tworzyć rankingu – tłumaczy dr hab. Wojciech Dohnal – Interesowały nas subiektywne oceny dzisiejszych mieszkańców, np.  o postaciach, które zapisały się w historii miasta lub wpływają na jego teraźniejszość – dodał.

Naukowcy badając Pleszew i jego mieszkańców zwrócili uwagę na jego wyjątkowość. – Zastanawialiśmy się, czy Pleszew jest miastem podobnym do innych czy unikatowym. Odpowiedź twierdzącą na drugi człon pytania znaleźliśmy już na etapie badań bibliograficznych. Pleszew charakteryzuje wysoka jakość publikacji, a niewielu miastom poświęca się tak wiele uwagi w sposób syntetyczny. Pleszew tym właśnie wyróżnia się na mapie Wielkopolski – twierdzi prof. Jacek Schmidt.

Co cieszy! Publikację „Pleszewianie o swoim mieście i o sobie. Perspektywa międzypokoleniowa”, która powstała przy współpracy z Pleszewskim Towarzystwem Kulturalnym i pleszewskim muzeum,   można nabyć w Muzeum Regionalnym.

author: Anna Bogacz

Comment
0

Leave a reply

3 + nine =

Wielkość czcionki
Kontrast