Blog
11
02
2014

Pilnuj dowodu swego

Zgodnie z prawem nikt nie może zatrzymać naszego dowodu osobistego. Zdarza się, że o pozostawienie dokumentu „pod zastaw” proszę różnego rodzaju instytucje, np. hotele. I tu mogą się zacząć nasze kłopoty. O rozwagę apeluje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa nikt nie może zatrzymać naszego dowodu osobistego, chyba że możliwość taka wynika z wyraźnego uregulowania zawartego w przepisach prawa.

Starajmy się, by cały czas “mieć oko” na swoje dokumenty. Utrata kontroli nad dowodem osobistym czy paszportem może być niebezpieczna. Pozyskanie danych z cudzych dokumentów nie jest trudne. Nie chroniąc ich, umożliwiamy popełnienie przestępstwa. 

Dowód osobisty często zostawiamy w miejscach, w których zostawiać go nie powinniśmy. O pozostawienie „pod zastaw” proszą różnego rodzaju wypożyczalnie albo siłownie – dokument jest zwracany, gdy oddaje się pożyczony sprzęt albo kluczyki od szafki. Proszą o nie także hotele. Robią to w celach meldunkowych, więc nie ma nic złego w okazaniu dokumentu tożsamości, o ile nie pozostawiamy go na recepcji na dłużej. Dowód osobisty jest także potrzebny do wejścia do różnych biurowców. Ochrona często zatrzymuje dokument i zwraca go dopiero, gdy wychodzimy z budynku.

Starajmy się nie zostawiać dokumentów tożsamości, jeśli nie jesteśmy pewni, kto będzie miał do nich dostęp. Jeżeli już musimy przekazać informacje, które są w nim zawarte, to zadbajmy o to, by spisano je przy nas.

Dowód osobisty lub jego kopia może zostać wykorzystana do zaciągnięcia w naszym imieniu kredytu, pożyczki czy zakupów na raty. O tym, że tak się stało, możemy dowiedzieć się nawet po wielu miesiącach.

W przypadku utraty dowodu osobistego należy niezwłocznie zawiadomić najbliższy organ gminy, a w przypadku utraty poza granicami kraju – urząd konsularny. Dokument taki zostanie natychmiast unieważniony w systemie informatycznym, co da posiadaczowi dokumentu gwarancję bezpieczeństwa, że nie zostanie obciążony negatywnymi skutkami w przypadku nielegalnego posłużenia się dokumentem przez nieuczciwego znalazcę. W takiej sytuacji, dla większego bezpieczeństwa, należy zgłosić fakt zagubienia dowodu do dowolnego banku. Zostanie to odnotowane w systemie informatycznym, do którego dostęp mają wszystkie banki, co skutkować będzie uniemożliwieniem zaciągnięcia zobowiązania przez przestępcę.

 

 

  

 

author: Anna Bogacz

Comment
0

Leave a reply

nineteen + twenty =

Wielkość czcionki
Kontrast