Blog
30
01
2015

O Pleszewie w Poznaniu

To był niezwykły wieczór wspomnień o Pleszewie… Prezentacja naukowego dorobku i współczesnego obrazu miasta i powiatu.  A wszystko w towarzystwie znanych pleszewian: premier RP prof. Hanny Suchockiej, rektora UAM prof. Bronisława Marciniaka oraz prezesa PTPN prof. Andrzeja Gulczyńskiego.

Pleszewski wieczór odbył się 28 stycznia w siedzibie Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, którego prezesem jest pleszewianin prof. Andrzej Gulczyński. To on właśnie jest pomysłodawcą projektu „Wielkopolskie Miasta i Powiaty”, którego głównym założeniem jest prezentacja walorów i dorobku kolejnych wielkopolskich miast. Z racji pochodzenia prof. Gulczyńskiego, oczywistym było, że jako pierwsze prezentowały się Pleszew i powiat pleszewski.

W spotkaniu uczestniczyło wielu rodowitych pleszewian, którzy z różnych przyczyn osiedlili się w Poznaniu. Z nieukrywaną ciekawością wysłuchali burmistrza Mariana Adamka, który w pigułce przedstawił to, co w Pleszewie najpiękniejsze i najciekawsze. – Trudno  jest pokazać Pleszew w ciągu kilku minut, więc skupię się na dwóch obszarach – powiedział podczas wystąpienia włodarz Pleszewa. Było więc coś dla ducha czyli szeroka działalność kulturalna i naukowa, a także coś dla ciała, czyli sport i rekreacja po pleszewsku. Starosta pleszewski Maciej Wasielewski z kolei zaprezentował walory i atuty powiatu pleszewskiego.

Spotkanie uświetnił mini recital fortepianowy w wykonaniu pleszewianki Marii Rutkowskiej, która wykłada w poznańskiej Akademii Muzycznej i jest laureatką wielu prestiżowych nagród. Jeden z utworów – który grała ponad dwadzieścia lat temu jako początkująca pianistka w Pleszewie – dedykowała prof. Hannie Suchockiej.

To właśnie obecność byłej premier RP oraz Jego Magnificencji rektora UAM prof. Bronisława Marciniaka wywołała największe emocje przybyłych gości. Pleszewianie wspominali bowiem swoje miasto ze wzruszeniem przywołując historie z czasów szkoły i ludzi – szczególnie ówczesnych pedagogów, którzy wywarli ogromny wpływ na ich życie. To zachęciło innych gości do wspomnień i dyskusji.

Stosownie do miejsca spotkania nie zabrakło prezentacji najnowszych pleszewskich wydawnictw. Swoją premierę miała zatem książka Adama Kozaka pt. „Najstarsza pleszewska księga radziecka” będąca kolejną – czwartą już częścią cyklu „Wielkopolska dawniej i dziś” wydawanego przez „Instytut Wielkopolski” Uniwersytetu im. A. Mickiewicza i Muzeum Regionalne w Pleszewie pod red. A. Gulczyńskiego. Adam Kozak jest doktorantem profesora i specjalizuje się w tematyce późnego średniowiecza. Współpracuje także z „Rocznikiem Pleszewskim”. Publikacja dotyczy rękopisu pochodzącej z przełomu średniowiecza i nowożytności najstarszej księgi rady miejskiej Pleszewa. To analiza księgi obejmującej lata 1485-1519, kiedy to władzę nad miastem sprawowali kolejni przedstawiciele możnego rodu Tęczyńskich. Zasadniczą część pracy stanowi krytyczne wydanie 128 łacińskojęzycznych zapisek rady miejskiej dotyczących m.in. obrotu nieruchomościami, umów małżeńskich, posagów, wian oraz testamentów uzupełnionych o ich pełne polskie tłumaczenie.

Dr M. Kowalczyk zachęcał z kolei do sięgnięcia po publikację „Powiat pleszewski w latach 1818-1932”. Obie pozycje można było oczywiście zakupić, podobnie jak inne wydawnictwa pleszewskie oraz PTPN. Starsze okazy piśmiennicze można było podziwiać w gablotach.

Ogromnie cieszę się, że dzięki prof. Andrzejowi Gulczyńskiemu mieliśmy okazję zaprezentować Pleszew, zwłaszcza jego rodowitym mieszkańcom, którzy dawno u nas nie gościli – podsumowuje wieczór burmistrz Marian Adamem. – To zaszczyt, że z Pleszewa właśnie pochodzi tak wielu wybitnych  naukowców – dodaje. Być może tak udane spotkanie stanie się wydarzeniem cyklicznym…

 

author: Anna Bogacz

Comment
0

Leave a reply

17 − 8 =

Wielkość czcionki
Kontrast