Zdiagnozowano uzależnienia wśród młodzieży
Najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną wśród pleszewskiej młodzieży jest alkohol, najczęściej piwo. 44% uczniów choć raz upiło się alkoholem. Duży problemem jest także z uzależnieniem od Internetu. To efekt badań, jakie zlecił Urząd Miasta i Gminy Pleszew w trosce o pleszewską młodzież.
Łącznie przebadano w Pleszewie prawie tysiąc uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych i szkół ponadgimnazjalnych. W grupie badawczej znalazło się 51% chłopców oraz 49% dziewcząt.
Badania przeprowadziła na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie Pracownia Badań Opinii Publicznej Społeczności Lokalnej i Rynku z Jarocina. Ich obszarem była diagnoza potencjalnych uzależnień dzieci i młodzieży od substancji psychoaktywnych, w tym alkoholu, papierosów, narkotyków i dopalaczy, a także od mediów elektronicznych i cyberprzemocy. Wyniki diagnozy przedstawił dr Jan Ermanowicz podczas spotkania w pleszewskim ratuszu, na które zostali zaproszeni dyrektorzy pleszewskich szkół, szkolni pedagodzy, przedstawiciele rad rodziców oraz różnych instytucji działających na terenie Miasta i Gminy Pleszew.
Wyniki badań dowodzą, że najbardziej rozpowszechnioną substancją szkodliwą zarówno dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych, jak i ponadgimnazjalnych jest alkohol.
Zatrważający jest także wiek inicjacji. Najczęściej po raz pierwszy po alkohol sięgają trzynastolatkowie i czternastolatkowie, po papierosy trzynastolatkowie, czternastolatkowie, piętnastolatkowie, po narkotyki natomiast piętnastolatkowie i szesnastolatkowie.
Ponad pięć szóstych (83,1%) uczniów szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych piła alkohol, 52,3% paliła papierosy, 12,4% próbowała narkotyków, a 0,7% próbowała dopalaczy. Odsetek ten jest mniejszy w przypadku uczniów szkół podstawowych: 39,8% alkohol; 23,4% papierosy; 1,6% narkotyki i 0,2% dopalacze. Picie alkoholu wśród chłopców jest większe o 13,7 punktów procentowych od dziewcząt. Takiej różnicy nie widać w przypadku palenia papierosów.
Zbadano także miejsca, w których młodzież po raz pierwszy sięga po używki. Blisko dla dwóch piątych (38,9%) ankietowanych, którzy po raz pierwszy pili alkohol, miejscem tym był „dom”. Ponadto ponad jedna czwarta (25%) ankietowanych po raz pierwszy piła alkohol „na wakacjach” oraz 16,2% respondentów pierwszy raz próbowała alkoholu „w parku i na ulicy”. Również „w parku i na ulicy” rozpoczęło palenie 39,6% ankietowanych. Ten pierwszy raz próbowało narkotyków 31,3% respondentów „na wakacjach”. Z kolei ci respondenci, którzy zdecydowali się spróbować dopalaczy (75,0%) zrobili to „na dyskotece”.
Codziennie pije alkohol 0,3% (dwie osoby) respondentów, trzy razy w tygodniu – 2,8%, raz w tygodniu 13,5% oraz 61,2% kilka razy w roku. Papierosy codziennie pali 16,9% (60 ankietowanych), trzy razy w tygodniu 7,3% (26 respondentów) oraz 57,8% kilka razy w roku. Z kolei narkotyki codziennie i trzy razy w tygodniu zażywa po 1,6% (łącznie cztery osoby) oraz raz w roku 87,5% respondentów, którzy zadeklarowali, że zażywają narkotyki.
Młodzież z alkoholi najczęściej wybiera piwo (40,2%, w 2015 roku 33,6%) oraz czystą wódkę (13,6%, w 2015 roku 21,0%). W następnej kolejności wino (8,3% w 2015 roku 15,4%), drinki (5,6%, w 2015 roku 14,6%) oraz kolorowe mocne trunki (1,6%, w 2015 roku 7,0%). Natomiast dla blisko jednej trzeciej (30,4%) ankietowanych nie ma to znaczenia (w 2015 roku taką odpowiedź wybrało 13,3% ankietowanych).
Zatrważający jest fakt, że 44% ankietowanych upiło się alkoholem. Dwie trzecie z nich przyznało, że nigdy nie pili kilka dni z rzędu.
Dlaczego młodzież sięga po używki? Najczęściej, by być na luzie, by się zabawić, bo zostają namówieni przez kolegów nie chcąc być innymi. Tylko w przypadku dopalaczy młodzież wskazała, że robią to z ciekawości przed rzeczami zakazanymi.
Badani uczniowie średnio spędzają w Internecie 4 godziny i 8 minut, (w badaniu z 2015 roku średnia wynosiła 3 godziny 22 minuty). Co piąty (24,4%) ankietowany (tj. 233 uczniów) był ofiarą/obiektem przemocy z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych „poniżania, obrażania i ośmieszania na czacie na portalach społecznościowych”, w tym „raz lub kilka razy dziennie”.
Powyższe badania będą teraz analizowane przez specjalistów. Efektem ma być wypracowanie najlepszych rozwiązań w działaniu przeciw uzależnieniom pleszewskiej młodzieży.