Zagłosuj na Pleszewianina Roku 2019
Na swojego wybranego kandydata mogą zagłosować mieszkańcy Miasta i Gminy Pleszew, a nawet całego powiatu za pośrednictwem tygodników: „Życia Pleszewa” i „Gazety Pleszewskiej”. Do tej pory w tajnym głosowaniu „Pleszewianina Roku” wybierała kapituła złożona z osób, które już ten tytuł otrzymały. Teraz „Pleszewianinem Roku” zostaje kandydat, który uzyska największą liczbę głosów sumując głosowanie Kapituły i czytelników.
Na portalach obu tygodników ruszyło głosowanie. Jak zagłosować? Wystarczy wejść na strony:
Kandydatów zgłaszali mieszkańcy Miasta i Gminy Pleszew. Listę 9 osób zatwierdzała Kapituła. Kto dostąpił tego zaszczytu? Poniżej sylwetki nominowanych.
1. Ryszard Belak – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Pleszewie. Aktywny i zasłużony organizator dwóch Zjazdów Absolwentów szkoły. W czerwcu ubiegłego roku organizował 100-lecie Liceum będąc pomysłodawcą i współtwórcą harmonogramu uroczystości, wystawy okolicznościowej oraz wydawnictw zjazdowych pt. „Oni nas uczyli” oraz „Księgi Pamiątkowej”. Zaplanował oraz zadbał o przebieg imprez towarzyszących zjazdowi. Ryszard Belak był również pomysłodawcą ufundowania tablicy upamiętniającej to wydarzenie. Jako Prezes stowarzyszenia działa aktywnie na rzecz szkoły. W ubiegłym roku liceum otrzymało od organizacji nowe komputery.
2) Zenon Jankowski – żeglarz, kapitan jachtowy i motorowodny. Wieloletni prezes, a obecnie wiceprezes Kaliskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Założyciel Stowarzyszenia Klubu Sportów Wodnych VEGA LOK Pleszew, a także kaliskich: Harcerskiego Klubu Żeglarskiego i Klubu Wodnego FALA Odkrywca. Żaglomistrz Bractwa Kaphornowców. Wspiera rozwój i promuje żeglarstwo na terenie Południowej Wielkopolski. Uczestnik, a później organizator i prowadzący wielu obozów żeglarskich śródlądowych na Mazurach, Dunaju oraz rejsów morskich. Zorganizował konkurs dla młodzieży pleszewskich szkół, którego główną nagrodą był rejs wokół Przylądka Horn, który sam opłynął. Jego osiągnięcia żeglarskie są ogromne. Wziął m.in. udział w jednych z najsłynniejszych i najtrudniejszych regat na świecie Sydney – Hobart. Największym sukcesem ubiegłego roku Zenona Jankowskiego jest zwycięstwo w Wielkiej Żeglarskiej Bitwie o Gotland – aktualnie największych i najtrudniejszych regatach samotnych żeglarzy w Polsce. Żeglarz w ciężkich warunkach pogodowych pokonał 500 mil morskich z Gdańska dokoła Gotlandii i z powrotem.
3. Kamil Kaliński – młody konstruktor i programista. Inicjator Szkolnego Centrum Innowacji, które powstało przy ZSP w Kowalewie. Jego pasja i wytrwałość spowodowała, że zaczął budować silniki Stirlinga, następnie przyszedł czas na silniki parowe i elektryczne. Już w gimnazjum budował pojazdy i urządzenia inteligentne występując przed szeroką publicznością nauczycieli i naukowców z różnych stron świata na Międzynarodowych Konferencjach. Będąc uczeniem technikum, rozwijał swoje pasje, realizując coraz trudniejsze projekty i zdobywając główne nagrody i wyróżnienia na szczeblu rejonowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Zbudował drukarki 3D, drona, frezarkę i wiele innych urządzeń. Jest laureatem wielu konkursów i olimpiad. Współpracuje z warszawskimi uniwersytetami jako ekspert oraz ze szkołą na Florydzie. Ostatnim wielkim osiągnięciem Kamila i jego dwóch kolegów było skonstruowanie robota humanoidalnego zwanego Neo.
4. Klub Fotograficzny „Lokalni Pstrykacze PPL” – działa od lutego 2019 roku przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie. Tworzą go pełni zapału entuzjaści fotografii o różnym stopniu zaawansowania, również z indywidualnymi osiągnięciami. Głównym celem klubu jest promocja fotografii i piękna powiatu pleszewskiego. Dokumentuje ważne momenty oraz wydarzenia w naszym regionie. W czasie ubiegłego roku udało się „Pstrykaczom” współtworzyć trzy kalendarze. Mają za sobą cztery wystawy: dwie w Bibliotece Publicznej, w Muzeum Regionalnym w Pleszewie oraz jedną indywidualną w Starostwie Powiatowym w Pleszewie. Klub nawiązał owocną współpracę z wieloma pleszewskimi oraz wielkopolskimi instytucjami i organizacjami. Regularnie organizował w ubiegłym roku spotkania i warsztaty fotograficzne zarówno dla klubowiczów, jak i dla mieszkańców powiatu. Udało się zaprosić między innymi Magdalenę Sobczak oraz wybitnego, znanego na całym świecie fotografa Pawła Kosickiego.
5. Dominik Kołaski – to inicjator akcji ,,Ratownicy Medyczni Dzieciom” prowadzonej przez pracowników Pleszewskiego Centrum Medycznego. Przygotował autorski program szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy, z którym, wspólnie z kolegami, postanowił dotrzeć do wszystkich przedszkoli w powiecie pleszewskim. Inspiracją była dla niego córka Sandra, dzięki której przekonał się, jak szybko dziecko jest w stanie nauczyć się wszystkich czynności potrzebnych, by uratować komuś życie. Do tej pory ratownicy odwiedzili 45 przedszkoli i przeszkolili ponad tysiąc dzieci. Akcja przyniosła już pierwsze efekty. 6-latek z przedszkola w Wieczynie udzielił pomocy 80-letniej kobiecie po tym, gdy tego samego dnia brał udział w zajęciach z ratownikami. Dominik Kołaski jest także obecny wszędzie tam, gdzie może podzielić się wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy: na piknikach, festynach czy przedsięwzięciach organizowanych przez szkoły.
6. Maria Korzeniewska – pisarka, poetka, autorka wielu okolicznościowych tekstów. Swój pierwszy tomik wierszy pod nazwą „Mój Pleszew” wydała w 1998 r. 21 lat później w roku 2019 r. wyszedł natomiast dwudziesty ósmy pod nazwą „Dzień w dzień” zawierający trzy wieńce sonetów i refleksje na temat naszej codzienności. Prozą natomiast wydany został „Wysiedleńczy los – ze wspomnień dzieci”. Maria Korzeniewska już pracuje nad kolejnymi pozycjami, które wydaje całkowicie samodzielnie. Jeden z jej wierszy pt. „Kto im kazał” został ujęty w programie uroczystego odsłonięcia pomnika Powstańca Wielkopolskiego na pleszewskim Rynku. Została do niego także skomponowana melodia, dzięki czemu powstała pleszewska pieśń powstańcza upamiętniająca setną rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Maria Korzeniewska współpracuje z pleszewskimi instytucjami kultury, jest autorką artykułów w Rocznikach Pleszewskich. W 2008 r. otrzymała odznaczenie „Za zasługi dla Rozwoju Miasta i Gminy Pleszew”.
7. Krystian Piasecki – dyrektor Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie, aktywny uczestnik życia publicznego w dziedzinie oświaty. Jest założycielem czterech stowarzyszeń dedykowanych młodzieży szkolnej. Napisał ponad 20 projektów edukacyjnych pozyskując tym samym ponad 300 tys. zł na działalność stowarzyszeń. Uruchomił dla młodzieży internetowy klub pod nazwą „Bliżej świata”. Ma ogromny wkład w utworzenie w Pleszewie pięciu typów szkół dla młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym, w których kształci się obecnie 250 uczniów. Pozyskał środki finansowe na remont dawnych pleszewskich koszar, gdzie funkcjonują hufce. Troszczy się ponadto o ich historyczną wartość organizując uroczystości patriotyczne. W ubiegłym roku z jego inicjatywy pułkownikowi Mieczysławowi Mozdyniewiczowi – dowódcy 70 pp Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał pośmiertny awans na stopień generała brygady. Krystian Piasecki był także głównym organizatorem uroczystości wręczenia aktu awansu, która odbyła się w październiku 2019 r.
8. Dawid Sobkowiak – to jeden z najbardziej utytułowanych i najlepszych młodych karateków w Polsce oraz wielka chluba Pleszewskiego Klubu Karate, którego jest zawodnikiem. Regularnie zdobywa medale w zawodach w Polsce i na świecie. W 2019 roku odniósł ogromny sukces. Zdobył brązowy medal Mistrzostw Świata Karate WKF – pierwszy w historii wywalczony w kategorii juniorów, a zarazem trzeci zdobyty przez Polaków w ogóle. W 2019 triumfował jeszcze kilkukrotnie, m.in. zdobył srebrny medal w turnieju Karate 1 Youth League w Chorwacji. Swoimi sukcesami zapracował na czołowe miejsce w światowym rankingu Karate WKF, gdzie obecnie, w swojej kategorii zajmuje drugą lokatę. Dzięki swojej pasji, umiejętnościom i sukcesom, promuje Pleszew na całym świecie.
9. Wolontariuszki Seniorki z Senioralnego Centrum Wolontariatu – to aktywne panie między 55 a 85 rokiem życia, chętnie działające na rzecz mieszkańców Miasta i Gminy Pleszew. Najczęściej angażują się w działania kulturalne i animacyjne. Każda z jest przeszkolonym wolontariuszem, ale cały czas panie korzystają z różnorodnych warsztatów, by wiedzieć i robić więcej. W ciągu minionego roku zaangażowały się w 12 inicjatyw na terenie Miasta i Gminy Pleszew. Widać je było m.in. podczas finału WOŚP, Festiwalu Rzemiosła, Senioriady czy Biegu Przemysława. Aktywnie włączyły się w organizację pierwszego Panelu Senioralnego. Część z wydarzeń same organizowały, np. tematyczne potańcówki dla seniorów czy kolędowanie. W ubiegłym roku włączyły się w projekt realizowany przez Fundację Animacja „Pomaganie z SOS Homini” oparty o komunikację przez smartfona i niesienie pomocy potrzebującym.