Strajk nauczycieli: Urząd powołał zespół wsparcia
Jeśli nauczyciele nie dojdą do porozumienia z rządem w sprawie podwyżek wynagrodzeń, od poniedziałku 8 kwietnia ruszą strajki w placówkach oświatowych. W Pleszewie przystąpienie do strajku zadeklarowało 7 placówek: Zespół Szkół Publicznych Nr 1 w Pleszewie (w tym Przedszkole w Marszewie), Zespół Szkół Publicznych Nr 2 w Pleszewie (w tym Przedszkole w Brzeziu), Zespół Szkół Publicznych Nr 3 w Pleszewie (w tym Przedszkole w Dobrej Nadziei), Zespół Szkół w Lenartowicach (w tym Przedszkola w Zawidowicach, Rokutowie i Grodzisku), Zespół Szkół w Kowalewie (w tym Przedszkole w Kowalewie), Zespół Szkół w Taczanowie Drugim oraz Publiczne Przedszkole nr 2 w Pleszewie. Aż do odwołania w tych placówkach nie będą odbywać się zajęcia szkolne.
– Na dyrektorach jednostek oświatowych spoczywa obowiązek powiadomienia rodziców o strajku i jego skutkach organizacyjnych. Muszą także zapewnić opiekę wszystkim uczniom, którzy mimo strajku pojawią się w szkole czy przedszkolu, co może być bardzo kłopotliwe z uwagi na trudny do przewidzenia stan kadrowy – tłumaczy Izabela Świątek, zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew dodając, że to rodzice muszą podjąć decyzję co do sensu posłania w tych dniach dziecka do szkoły czy przedszkola.
Warto dodać, że w szkołach, w których organizowany jest egzamin ósmoklasisty i gimnazjalny, dyrektorzy z początkiem roku szkolnego zaplanowali w większości na dni: 10, 11,12 oraz 15,16 i 17 kwietnia tak zwane „dni dyrektorskie” zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem. Są to dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, o czym rodzice zostali poinformowani już we wrześniu. W dniach 18-23 kwietnia natomiast odbywa się wiosenna przerwa świąteczna. – Najbardziej newralgiczne będą zatem pierwsze dni strajku i dni zaraz po świętach, jeśli strajk będzie kontynuowany – przyznaje burmistrz Świątek.
Działania organu prowadzącego szkoły i przedszkola koncentrują się na udzieleniu wsparcia dyrektorom i rodzicom. – To jedyne, co możemy w tej sytuacji zrobić. W miniony wtorek odbyło się robocze spotkanie zespołu, podczas którego nakreśliliśmy kierunki pomocy dla szkół. W środę spotkałam się dyrektorami placówek oświatowych. Obecnie pracujemy nad stworzeniem wspólnej oferty zajęć pozalekcyjnych o charakterze artystyczno-sportowym. Na piątek rano zaplanowane jest spotkanie pełnego zespołu wsparcia, do którego zarosiłam oprócz szefów podległych samorządowi placówek kulturalnych i sportowych, przedstawicieli policji, Straży Miejskiej, członków Komisji Oświaty Rady Miejskiej, Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich czy osoby z uprawnieniami pedagogicznymi niezatrudnione w szkołach, a nawet Kuratorium Oświaty w Kaliszu – informuje Izabela Świątek. – Zaznaczam, że ani Urząd nie zastąpi funkcji szkoły ani zespół wsparcia nie zastąpi nauczycieli. Placówki kulturalne mają ograniczone warunki lokalowe i nie mogą przyjąć wszystkich dzieci – dodaje zastępca burmistrza.
O wypracowanych rozwiązaniach poinformujemy po piątkowym spotkaniu. Kolejne informacje dotyczące sytuacji strajkowej na bieżąco będą się także ukazywać na stronie www.pleszew.pl i w mediach społecznościowych. Informacje trafią także do każdej placówki oświatowej.