Rowerowy quest. Fantastyczna zabawa i relaks!
W ramach realizacji projektu „Biblioteczne podróże w czasie” Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie pełniąca zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego opracowała i wydała trzeci już quest związany z historią Pleszewa i okolic. Jest to jednocześnie pierwszy w powiecie pleszewskim quest rowerowy.
Quest jest formą gry terenowej, gdzie stworzony zostaje nieoznakowany szlak, który przemierzają uczestnicy, kierując się wskazówkami zamieszczonymi w ulotce questowej. Na końcu trasy zazwyczaj umieszczona zostaje pieczątka, której stempel na ulotce potwierdza przejście trasy i ukończenie gry.
W queście nieznane miejsca oraz historie związane z daną miejscowością przedstawiane są w atrakcyjny, ciekawy sposób za pomocą zagadek, wskazówek, zadań za pomocą rymowanego tekstu. Dzięki takiemu ich zaprezentowaniu uczestnik zwraca uwagę na wyjątkowość tych miejsc.
Prace w pleszewskiej bibliotece związane z opracowaniem i wydaniem questu rozpoczęto w czerwcu br. Wytyczono szlak rowerowej wędrówki i z licznych atrakcji turystyczno-historycznych wybrano kilkanaście, które znalazły się w ostatecznej wersji questu. Po opracowaniu wierszowanego tekstu nastąpiło testowanie trasy, czyli sprawdzanie czy wskazówki zawarte w ulotce są zrozumiałe i poprawne.
W pracach nad stworzeniem questu wspierali bibliotekę przewodnicy turystyczni – Aleksandra Warczyńska i Marcin Czerwiński. Opracowaniem graficznym zajęła się Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, a ulotkę wydano w serii „Wielkopolskie Questy”.
Quest „Rowerowa wyprawa w przeszłość Pleszewa i okolic” pozwala na poznanie ciekawostek historyczno-przyrodniczych wzdłuż 28 kilometrowej trasy Pleszew – Kowalew – Fabianów – Lutynia – Suchorzew – Pleszew.
Trasa rozpoczyna się przy bibliotece – na zrewitalizowanych terenach wokół byłego dworca PKP. Mini-opowieści zawarte w queście dotyczą m.in. historii kolei w Pleszewie, zadrzewień śródpolnych w gminie Dobrzyca czy kościołów w Lutyni i Kowalewie.
Okazją do zaprezentowania questu szerokiej publiczności był wykład pt. „Historia, ludzie, miejsca – questowanie” Aleksandry Warczyńskiej – specjalistki ds. informacji turystycznej i regionalnej w Pracowni Krajoznawczej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Na spotkaniu, podczas którego zaprezentowano ideę questingu oraz jego liczne zalety przedstawiono również najnowszy quest pleszewskiej biblioteki.
Warto przypomnieć, że biblioteka opracowała i wydała dotychczas już dwa questy związane z Pleszewem. „Wędrówki śladami historii” oraz „Śladami pleszewskiego 70 Pułku Piechoty” z uwagi na przeprowadzane w Pleszewie remonty ulic zostały chwilowo zawieszone.
Opracowanie i wydanie 1500 ulotek questowych zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu “Promocja czytelnictwa”.
Ulotkę questową można otrzymać bezpłatnie w bibliotece publicznej przy ul. Kolejowej 1, można ją także pobrać ze strony internetowej biblioteki www.biblioteka.pleszew.pl