Promocja Rocznika Pleszewskiego 2018
Zawiera 16 artykułów opisujących życie współczesnego i historycznego Pleszewa. Jest także kalendarium podsumowujące najważniejsze wydarzenia w mieście minionego roku oraz statystyki czyli Miasto i Gmina Pleszew w liczbach. Nie zabrakło kilku słów o ubiegłorocznych utytułowanych i odznaczonych. Tak w skrócie prezentuje się „Rocznik Pleszewski 2018”, którego promocja odbyła się w miniony czwartek w Muzeum Regionalnym w Pleszewie.
– Rocznik Pleszewski osiągnął dorosłość. To jego osiemnasta edycja – podkreślał podczas promocji Adam Staszak – dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie i zarazem członek zespołu redakcyjnego. W jego skład wchodzą także: Anna Bogacz – rzecznik prasowy UMiG w Pleszewie, Elżbieta Mielcarek – dyrektor Biblioteki Publicznej MiG Pleszew oraz Katarzyna Rutkowska i Witold Hajdasz – pracownicy pleszewskiego muzeum.
O czym przeczytamy w „dorosłym” Roczniku? O ciekawych pleszewskich osobowościach: Feliksie Anderszu ps. Lech, o Zdzisławie Marciniaku, Kazimierzu Stragierowiczu oraz o wybranych dowódcach pleszewskiego garnizonu. Są też wątki historyczne: „Akcja Armii Krajowej w Pleszewie 21 stycznia 1945 r.”, „Czermin pod okupacją niemiecką” czy „Rokutów w czasach PRL-u”. Jeden z artykułów opisuje także historię Fabryki Cukierków „Pleszewianka”. Druga część artykułów poświęcona jest bardziej współczesnym czasom. Poczytamy m.in. o najświeższych wykopaliskach archeologicznych na terenie gminy, budowie siedziby Powiatowego Inspektoratu Weterynarii czy Modernizacji Placu Powstańców Wlkp. w Pleszewie. Rocznik zamyka podsumowanie wyborów samorządowych w Pleszewie 2018.
Burmistrz Arkadiusz Ptak podziękował zespołowi redakcyjnemu oraz wszystkim autorom artykułów, którymi są nie tylko pleszewianie, ale i badacze historii naszego miasta, m.in. z IPN w Poznaniu: Marcin Bocheński, Agnieszka Rutkowska, Beata Stragierowicz, Witold Hajdasz, Tomasz Cieślak, Dominik Wabiński, Edward Pisarski, Stanisław Szurek, Jacek Tomczak, Edward Kubisz, Iwona Marcisz, Czesław Skowroński, Bogdan Jędrasiak, Andrzej Długiewicz, Grzegorz Gmyrek, Paulina Kwaśniewska, Sławomir Moch, Margareta Wysocka, Ewa Świątek.
„Rocznik Pleszewski 2018” można nabyć w Muzeum Regionalnym w Pleszewie w cenie 20 zł.
Podczas promocji wydawnictwa podsumowano także obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i odzyskania niepodległości. Władze Miasta i Gminy Pleszew siódmej i ósmej kadencji podziękowały członkom Honorowego Komitetu Organizacyjnego obchodów oraz instytucjom, organizacjom pozarządowym, firmom i osobom prywatnym za aktywne włączenie się w organizację wydarzeń patriotycznych.