Pleszewski kalendarz historyczny. Jaka tematyka w najnowszym wydaniu?
Jeszcze niewydany, a już długa lista chętnych. Pleszewski kalendarz historyczny to przebój wśród pasjonatów lokalnej i wielkopolskiej historii. Przygotowanie każdej edycji jest czasochłonne z uwagi na poszukiwanie unikalnych zdjęć.
Od 2008 roku Urząd Miasta i Gminy w Pleszewie wespół z Muzeum Regionalnym emitują limitowany kalendarz, który jest prawdziwą perełką wśród tego typu wydawnictw w Polsce.
Tematyka to historia regionalna. Karta każdego miesiąca zilustrowana jest zdjęciem z bogatą informacją historyczną. Przeważnie są to fotografie niepublikowane dotąd, odsłaniające nieznane lub zapomniane fakty, miejsca, osoby. W przeszłości udokumentowano w ten sposób m.in. dzieje pleszewskiej motoryzacji, przedsięwzięcia rozrywkowe przedwojennego miasta, a z okazji 100-lecia Powstania Wielkopolskiego – udział Pleszewa i pleszewian w tym zakończonym sukcesem zrywie niepodległościowym.
– Podobnie będzie w edycji na rok 2021. Tym razem kalendarz poświęciliśmy dworom, rezydencjom ziemiańskim. Pokażemy zabudowania, parki. Nie pominęliśmy informacji na temat właścicieli, całego majątku oraz historii miejscowości. Fotografie pochodzą z naszych zbiorów oraz zasobów profesora Marka Marciniaka. – mówi Witold Hajdasz z pleszewskiego muzeum.
Każdego roku kalendarz trafia do instytucji publicznych, organizacji pozarządowych oraz miłośników historii regionu pleszewskiego i Wielkopolski. Wiele osób w swoich kolekcjach posiada komplet dotychczasowych wydawnictw.
Praktycznie nieistniejący już pałac w Szkudli z charakterystycznymi dwoma rodzajami wież. Jaka była historia tej niezwykłej architektury i mieszkańców majątku? To wszystko już w nowym pleszewskim kalendarzu.