Nowy basen na 60 -lecie “starego” basenu: będą atrakcje wodne. Przeczytaj też o historii
  • Main page
  • News
  • Nowy basen na 60 -lecie “starego” basenu: będą atrakcje wodne. Przeczytaj też o historii
24
06
2019

Nowy basen na 60 -lecie “starego” basenu: będą atrakcje wodne. Przeczytaj też o historii

Otwarty 59 lat temu basen miejski zostanie kompletnie przebudowany. Prace rozpoczną się w 2020 roku. Natomiast już wkrótce, bo wczesną jesienią obecnego roku przeprowadzone zostaną szerokie konsultacje społeczne, które mają określić oczekiwania wobec nowego obiektu. – Chcemy zapytać mieszkańców, czego oczekują po nowym basenie, jaką infrastrukturę by tam widzieli – mówi burmistrz Arkadiusz Ptak.

 

Nowy obiekt powstanie na miejscu obecnego. Ma być zaaranżowany głównie pod kątem relaksu i wypoczynku. Stąd z pewnością można spodziewać się zjeżdżalni i innych nowoczesnych elementów zapewniających frajdę i relaks dzieciom oraz starszym. Szczegóły będą zdefiniowane po konsultacjach społecznych.

 

Nasz obecny basen otwarty został oddany do użytku w 1960 roku dzięki wysiłkowi i determinacji wielu osób, społeczników. Od tego czasu jednak minęło kilkadziesiąt lat. Świat poszedł do przodu, a basen nie bardzo. Niezbędne dla funkcjonowania remonty i inwestycje w obecne miejsce kąpieli generują wydatki, a tak naprawdę nic nie zmienia się jeśli chodzi o funkcjonalność obiektu. Dlatego czas powiedzieć “stop” i pomyśleć o nowym i nowoczesnym basenie “otwartym” przy którym będą mogli relaksować się dorośli, bawić się maluchy, a młodzież spędzać wolny, np. wakacyjny czas. – dodaje A. Ptak.

Historia basenu.

Tekst Eugeniusz Małecki.  Zdjęcia dzięki uprzejmości Grzegorza Jenerowicza. 

 

Pierwsze zebranie organizacyjne Społecznego Komitetu Budowy i Odbudowy Obiektów Sportowych odbyło się w dniu 25 maja 1955r. Celem powołanego komitetu była „…konserwacja urządzeń sportowych i pobudowanie basenu kąpielowego w Pleszewie…”. W pierwszych latach działalności komitet doprowadził do wyremontowania Sali gimnastycznej przy Pl. Kościuszki oraz trybuny głównej na stadionie. Od 1956r. komitet skoncentrował swoje działania na budowie basenu. W tym celu zorganizowano akcje zbiorki środków finansowych  poprzez przeprowadzenie np. akcji strzelania z wiatrówki o nagrody, zabawy karnawałowe, sprzedaż „cegiełek”, pokazowe zawody jeździeckie, uzyskanie dopłat do napojów alkoholowych , pozyskiwanie środków z zakładów pracy.

 

Od 1958r. przewodniczącym komitetu został Kazimierz Jenerowicz ( wcześniej funkcję tą pełnili Arkadiusz Marciniak i Bolesław Stróżyński). K. Jenerowicz pełnił tą funkcję do czasu rozwiązania komitetu w 1963r. W dniu 28 listopada 1958r. zatwierdzono projekt techniczny basenu (dokumentację projektową wykonał zespół projektantów inż. Madejczaka z Poznania. W dniu 29.09.1959r. podpisano umowę z wykonawcą – Poznańskim Przedsiębiorstwem Robót Inżynieryjnych. Ustalono, że w pierwszym etapie wykonany zostanie basen kąpielowy z w drugim budynek obsługi basenu. Budowę rozpoczęto na terenie zajmowanym przez Jednostkę Wojskową, która posiadała tam tor przeszkód i strzelnicę.

 

Budowę basenu o powierzchni 1.000m2 oraz brodzika o powierzchni 180 m2 zakończono 20 lipca 1960r. Równocześnie z budową basenu w ramach „czynów społecznych” urządzono plażę trawiastą, położono  chodniki wokół basenu, ułożono sieć wodno – kanalizacyjną  i wykonano opłotowanie.

Basen został , mimo niesprzyjającej pogody, uroczyście przekazany do użytku w dniu 24.07.1960r. W uroczystym przekazaniu basenu uczestniczyli przedstawiciele Towarzystwa Krzewienia Kultury fizycznej , działacze związków sportowych  oraz  redaktor Tadeusz Paczkowski – legenda wielkopolskiego dziennikarstwa sportowego. Uroczystego przecięcia wstęgi i otwarcia basenu dokonał zastępca przewodniczącego Wojewódzkiego Komitetu kultury Fizycznej w Poznaniu   Bogdan Zgodziński. Z tej okazji w księdze pamiątkowej otwarcia basenu sportowo – kąpielowego w Pleszewie umieszczono wpis

„Życzeniem komitetu jest, by basen był miejscem uciechy i zabawy dla najmłodszych, miejscem wypoczynku, zdobywania tężyzny i sprawności fizycznej przez społeczeństwo miasta Pleszewa i okolicy”.

Komitet prowadził eksploatację basenu w latach 1961 – 62. 1 sierpnia 1962r. eksploatację basenu przejął Ośrodek Sportu i Turystyki w Pleszewie. W dniu 8.08.1960r. komitet uzyskał ze środków Totalizatora Sportowego dotację w kwocie 1 mln zł na budowę budynku obsługi basenu. Odbiór pawilonu nastąpił we wrześniu 1962r. Wybudowano także ujęcie wody na potrzeby basenu oraz zakupiono wyposażenie. Komitet miał jeszcze w planach budowę basenu o wymiarach 20 x 20 m i głębokości 1 m przeznaczonego do nauki pływania, ale tego projektu już nie zrealizowano.

Całość kosztów związanych z budową basenu i pawilonu zamknęła się kwotą 2.711.521,90 zł. W kwocie tej najważniejszą  pozycję bo 37% stanowiła dotacja z Totalizatora Sportowego .Ponadto 27,5% stanowiła dotacja z budżetu Prezydium Powiatowej Rady Narodowej na popieranie czynów społecznych, 21,3% pochodziło  z fundusze zgromadzone przez komitet. Członkowie komitetu wszystkie prace wykonywali bezpłatnie.Za zaangażowanie i pracę społeczną w komitecie Kazimierz Jenerowicz – przewodniczący komitetu i  Edmund Sikorski – sekretarz komitetu otrzymali  wyróżnienie w postaci medalu „Brązowy Dysk”   a  39 osób  dyplomy uznania. Komitet zakończył swoją działalność 21 grudnia 1963r.

author: M. Konieczny

Wielkość czcionki
Kontrast