ABC bezpieczeństwa na wakacjach
  • Main page
  • News
  • ABC bezpieczeństwa na wakacjach
03
07
2017

ABC bezpieczeństwa na wakacjach

Jeśli jesteś młodym człowiekiem, musisz pamiętać, że wakacyjny czas oprócz przyjemności, wypoczynku i zabawy niesie dla Ciebie wiele zagrożeń związanych z Twoim bezpieczeństwem. należą do nich m.in. nierozważne korzystanie z kąpieli i pojazdów wodnych, szczególnie w morzu, jeziorach, rzekach i zalewach. Osobną grupą zagrożeń są używki, wśród nich alkohol, dopalacze i narkotyki.

 

Warto pamiętać, że jeśli widzisz, ze Twój kolega lub koleżanka są pod wpływem środków odurzających, powiadomienie o tym fakcie rodziców, opiekunów lub policji jest gestem szacunku wobec tej osoby i przyjaźni (a nie odwrotnie!). Reagując możesz zapobiec tragedii, a w skrajnych przypadkach nawet śmierci. Dobrze wiesz, jak niebezpiecznym połączeniem jest odurzenie oraz kąpiel. Bardzo często takie sytuacje kończą się tragedią. Wówczas zamiast spotkać się jesienią w szkolnej lub uczelnianej ławie, możecie spotkać się wcześniej w mniej radosnych okolicznościach.

 

Kolejnym skutkiem zażywania substancji odurzających są zjawiska związane z przestępczością. Osoby młode chcące zdobyć środki finansowe na zakup używek często dopuszczają się zachowań przestępczych. Pamiętaj, że odurzenie i uzależnienie od środków Ci zakazanych wpływa na Twoją samokontrolę, prawidłowe rozróżnianie dobra od zła, wolną wolę oraz samostanowienie.

 

Warto pamiętać, że życie jest tylko jedno, a nie każdy błąd da się “odkręcić”…

ABC BEZPIECZEŃSTWA NA WAKACJACH

Urząd Miasta i Gminy w Pleszewie za pośrednictwem Urzędu Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich, Straży Miejskiej, placówek edukacyjnych oraz we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wdraża działania wynikające z Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań “Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka”, który został przyjęty w marcu br. przez Radę Ministrów.

ULOTKA

ulotka-abc1
ulotkaabc2

DOTYCHCZASOWE WYBRANE DZIAŁANIA

  • W okresie maj – czerwiec 2017 w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach oraz w Niepublicznym Liceum Ogólnokształcącym odbył się cykl pogadanek i zajęć z dziećmi i młodzieżą, które ukierunkowane zostały na zagrożenia, na jakie narażeni są młodzi ludzie w okresie letnim. Informacje te dotarły do każdego ucznia i przedszkolaka. Sposób realizacji dostosowany był do wieku odbiorców.

  • W dniu 13 maja Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, we współpracy z Urzędem Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich, przeprowadziła cykl pogadanek z dziećmi w wieku 10 – 15 lat dotyczących zagrożeń dla zdrowia i życia oraz sfery intymnej. Wzięło w nich udział 180 młodych ludzi z terenu Gminy Pleszew. Akcja odbyła się podczas Festynu w obiektach Zgromadzenia Sióstr Salezjanek przy ulicy Podgórnej.

  • W miesiącach maj – czerwiec 220 dzieci uczęszczających do 15 świetlic prowadzonych przez Miejsko – Gminny Szkolny Związek Sportowy uczestniczyło w zajęciach poświęconych zagrożeniom, jakie niosą ze sobą wakacje, szczególnie jeśli chodzi o alkohol oraz używki. Był to cykl krótkich wykładów, zajęcia plastyczne, teatralne oraz działania happeningowe. Całość prowadzona była przez kwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie.
    Miejscowości w jakich odbyły się ww. zajęcia, to: Pleszew (x3), Kowalew, Suchorzew, Sowina Błotna, Dobra Nadzieja, Zielona Łąka, Marszew, Prokopów, Pacanowice, Rokutów, Grodzisko, Bronów, Ludwina.

  • Samorząd Miasta i Gminy Pleszew, w ramach pożytku publicznego dofinansował w łącznej kwocie 7000 zł dwie formy zorganizowanego wypoczynku dla 132 dzieci z terenu Miasta i Gminy Pleszew. Programy zajęć uwzględniają zajęcia profilaktyczne, a wśród uczestników znajdują się dzieci z rodzin zagrożonych problemem alkoholowym oraz wykluczeniem społecznym. Realizacja przedsięwzięć: 26 czerwca – 31 lipca.

  • W miesiącu czerwcu br. Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich oraz Straż Miejska uzgodniły kierunki działań prewencyjnych dotyczących bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w okresie letnim. Dotyczą one kontroli dzikich kąpielisk (stawy i glinianki) oraz kontroli dzieci i młodzieży, której zachowanie wskazywać może na odurzenie alkoholem, narkotykami lub dopalaczami. W ramach Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości i Zapobiegania Alkoholizmowi monitoringiem objęte są także punkty sprzedaży i podawania alkoholu.

  • W dniach 24 – 25 czerwca w czasie Dni Pleszewa na miejskim rynku zorganizowana została “Pomarańczowa Kraina”. Zajęcia plastyczne adresowane do dzieci i młodzieży poświęcone były w części problematyce bezpiecznego spędzania wakacji. Inicjatorzy akcji to: Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich, Fundacja Animacja, Centrum Wolontariatu w Pleszewie, Wydział Promocji UMiG, Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

  • W miesiącu czerwcu na terenie Urzędu Miasta i Gminy oraz w innych obiektach użyteczności publicznej na terenie Gminy Pleszew wyłożono ulotki poświęcone zagadnieniom bezpieczeństwa w czasie wakacji. Akcja koordynowana jest przez Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich.

author: M. Konieczny

Wielkość czcionki
Kontrast