Blog
10
03
2014

Lekcja regionalizmu w ratuszu

Gimnazjaliści z Kowalewa wzięli udział w lekcji regionalizmu. Wykładali: Arkadiusz Ptak – zastępca burmistrza oraz Olgierd Wajsnis – Przewodniczący Rady Miejskiej w Pleszewie. Temat: nadawanie imion pleszewskim i kowalewskim ulicom.  

Gimnazjaliści z Zespołu Szkół Publicznych w Kowalewie rozpoczęli prace nad realizacją projektu pod nazwą „Bohaterowie naszych ulic”, którego celem jest pogłębienie wiedzy o historii Kowalewa i okolic. Zadania podzielone zostały na kilka etapów, m.in. zdobycie wiedzy o nazwach i lokalizacji ulic w Kowalewie i procedur związanych z nadawaniem nazw ulicom. Decyzje o nazwach ulic podejmuje Rada Miejska, z przewodniczącym której, młodzi ludzie spotkali się w czwartek 6 marca. – W historii mojego zasiadania w Radzie Miejskiej nie zdarzyło się by propozycja mieszkańców co do nadania nazwy jakiejś ulicy, została odrzucona. Nie było tez żadnych kontrowersyjnych nazw – powiedział na spotkaniu Olgierd Wajsnis. Przybliżył także uczniom historię Kowalewa, w szczególności jego ulic. – Kontrowersje wzbudziła ul. Kaczyńskiego w Pleszewie. Rada była podzielona. – przyznał Arkadiusz Ptak, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Pleszew, który z kolei przybliżał przeszłość traktów pleszewskich. Młodzież dowiedziała się na przykład, że jedną z ulic, która najczęściej zmieniała nazwę jest obecna Bojanowskiego – niegdyś Św. Wojciecha, później Marchlewskiego. Dzisiejsza Sienkiewicza, to dawna Wrocławska, zaś obecna Polna, to nie ta sama Polna z lat przedwojennych.

Młodych ludzi bardzo zaciekawiła historia pleszewskich i kowalewskich dróg. Młodzież zadawała pytania i chętnie słuchała odpowiedzi. Na ich podstawie opracują historie ulic i ich nazw. Końcowym efektem projektu „Bohaterowie naszych ulic” będzie  stworzenie ścieżek edukacyjnych mogących stać się alternatywną formą lekcji historii i wychowania regionalnego.

 

author: Anna Bogacz

Comment
0

Leave a reply

12 − eleven =

Wielkość czcionki
Kontrast