Blog
01
07
2015

Jubileusz szkoły w Kuczkowie

Pałac w Kuczkowie jest siedzibą szkoły już od 70 lat. W miniony weekend uroczyście obchodzono jubileusz. Były klasowe spotkania, msza św., a po części oficjalnej absolwenci i goście bawili się przy muzyce.

Obchody 70-lat szkoły w pałacu w Kuczkowie odbyły się w niedzielę 28 czerwca i rozpoczęły się od spotkań klasowych absolwentów. Następnie w kuczkowskim kościele proboszcz ks. dr Adam Zmuda odprawił mszę św. w intencji uczniów, rodziców i nauczycieli, także tych, co odeszli. Po nabożeństwie złożono kwiaty i znicze pod krzyżem na cmentarzu parafialnym. Kolejny etap uroczystości to już plac przed pałacem. Tam najpierw odbyła się część oficjalna. Były wspomnienia, gratulacje i życzenia. – Dziś prowadzona przez Stowarzyszenie „PIONIER” szkoła stała się placówką nowoczesną oraz atrakcyjną dla dzieci i młodzieży, skupiającą wokół siebie wiele bezinteresownych oddanych tej idei osób – takie słowa skierował do dyrekcji i wszystkich, którzy przez lata tworzyli placówkę edukacyjną, burmistrz Miasta i Gminy Pleszew Marian Adamek. Podkreślił, że szkoła jest jedną z wizytówek edukacji w Mieście i Gminie Pleszew oraz wzorem dla innych szkół wiejskich w całej Polsce.

Podczas uroczystości uczniowie Szkoły Podstawowej zaprezentowali się w tańcach ludowych. Był też kabaret w wykonaniu starszych uczniów. Obchody zakończyły się dobrą zabawą, podczas której nie zabrakło wspomnień, szczerego śmiechu i tańców.

Jubileusz przygotował Honorowy Komitet Organizacyjny, w skład którego weszli Marian Adamek – burmistrz MiG Pleszew oraz jego zastępcy: Arkadiusz Ptak i Andrzej Jędruszek, Andrzej Borkowski – szef Stowarzyszenia „Pionier”, Marian Suska – pochodzący z Kuczkowa radny Rady Miejskiej w Pleszewie, Dorota Walczak – aktualna dyrektor szkoły, ks. dr Adam Zmuda – proboszcz kuczkowskiej parafii, sołtys Kuczkowa Elżbieta Grabarek i sołtysi okolicznych wsi: Jankowa – Dariusz Kamieniarczyk, Borucina – Andrzej Szczepański, Krzywosądowa – Edmund Stasiak. Komitet zasili także Michał Grzelaczyk – Przewodniczący Rady Rodziców Publicznego Przedszkola w Kuczkowie oraz Sławomira Kajdaniak – Przewodnicząca Rady Rodziców tamtejszej Publicznej Szkoły Podstawowej. Nie zabrakło przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich: z Kuczkowa – Grażyny Rupiczak, Krzywosądowa – Aldony Dobrzyńskiej i Borucina – Katarzyny Szczepańskiej.

foto: Irena Kuczyńska, “Gazeta Pleszewska”

Z kart historii…

Publiczna Szkoła Podstawowa w Kuczkowie ma swoją siedzibę w pięknym klasycystycznym pałacu, wzniesionym w połowie XIX w. W II połowie XIX w. dobudowano  kwadratową wieżę, a po 1907 r. skrzydło zachodnie. Pierwotna część budynku kryje pod swymi tynkami mury XVIII-wiecznego dworu.

Kuczków był wsią szlachecką. Do I poł. XVI w., a potem od XVII do początku XIX w. należała do rodu Kuczkowskich herbu Wąż. Następnie Kuczków przejął Taczanowski, a w połowie XIX w. wieś została wydzierżawiona. Jeden z dzierżawców Ritter nabył majątek od Taczanowskich na własność, a w 1907 r. sprzedał go konsulowi amerykańskiemu Beckerowi. Ten rozbudował budynek pałacowy i był jego właścicielem do 1945 r.

Szkoła rozpoczęła swoją działalność w 1921 r. Posadę nauczycielską objął wtedy Andrzej Zarycki, a pomagać mu miała jego żona Anna. Małżeństwo przybyło z Rokutowa po odejściu nauczycielki pani Kościelakównej, która uczyła od kwietnia do sierpnia 1921 r. Po wybuchu II wojny światowej szkołę zajęli Niemcy. Zarycki został powołany do wojska, dostał się do niewoli niemieckiej, a w marcu 1945 r. wrócił do Kuczkowa i do szkoły, która na nowo rozpoczęła swoją działalność.

W latach 1950 – 1960 kierownikiem szkoły był nauczyciel z Kucharek – Antoni Bartoszewski. Od roku szkolnego 1950/1951 do 1957/1958 było siedem klas i czterech nauczycieli.

Przedszkole w Kuczkowie powstało w 1949 r. Pierwszą wychowawczynią była Czesława Dura.

W 1951 r. powiększono klasy. Wcześniej było dość ciasno; przy ławkach 2-osobowych siedziało troje dzieci. W 1961 r. wyremontowano okna piwniczne oraz założono nowy tynk na zewnątrz. Niestety brakowało odpowiedniego ogrzewania i podstawowych urządzeń sanitarnych.

W 1991 r. budynek postanowiono poddać generalnej przebudowie. Funkcję dyrektora pełniła w tym czasie Melania Kwiatkowska. Pieniądze pozyskano z Kuratorium Oświaty, Urzędu Miasta i Gminy Pleszew, Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, a także Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W pałacu wymieniono stropy, instalację c.o. i elektryczną, doprowadzono wodę. W piwnicach znalazło się miejsce na umywalki, toalety i szatnie. Odnowiono klasy, pojawiły się nowe meble, parkiety, białe tablice, tablice magnetyczne, sprzęt audiowizualny. Szkołę na zewnątrz otynkowano i pomalowano.

W lutym 1993 r. szkołę odwiedził Minister Zdrowia i Opieki Społecznej Andrzej Wojtyła, który stwierdził, że prace budowlane przyniosły widoczne efekty. Uroczyste otwarcie odnowionego budynku miało miejsce w październiku 1993 r. W 1996 r. po raz pierwszy odbył się Festyn Rodzinny, który na stałe wpisał się w tradycję szkoły. Impreza ta cieszy się dużym powodzeniem wśród społeczności lokalnej i stanowi świetną okazję do integrowania się.

Niemal od początku istnienia szkoły, mimo trudnych czasów, a potem poważnego remontu dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w imprezach, akademiach, konkursach i zawodach.

Od września 2012 r. szkoła podstawowa oraz Przedszkole prowadzone są przez Stowarzyszenie „Pionier”. Od tego czasu dyrektorem jest Dorota Walczak. Szkoła wyposażona jest w nowoczesny sprzęt multimedialny, tablice interaktywne, materiały dydaktyczne sprzyjające właściwemu kształceniu. Uczniowie i przedszkolacy mają okazję uczestniczyć w różnych projektach edukacyjnych: „Ludowy Trend”, który miał na celu przybliżyć uczniom tradycję ludowości i wzmocnić przynależność do wsi jako małej ojczyzny, „Propagowanie zdrowego stylu życia i aktywnego wypoczynku poprzez zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z terenów wiejskich”, „Migające Przedszkola” , w którym dzieci przedszkolne miały kontakt z osobą niesłyszącą i tym samym możliwość poznania znaków migowych.

Szkołą zarządzali:

• Andrzej Zarycki – kierownik w latach 1921 – 1950

• Antoni Bartoszewski – kierownik w latach 1950 – 1960

• Teresa Komorniczak – dyrektor w latach 1969 – 1975

• Zenon Nowicki – dyrektor w latach 1975 – 1990

• Melania Kwiatkowska – dyrektor w latach 1990 – 2001

• Dorota Bystrzycka – dyrektor w latach 2001 – 2008

• Alina Banaszak – dyrektor w latach 2008 – 2012

• Dorota Walczak – dyrektor od 2012 r. do dzisiaj

author: Anna Bogacz

Wielkość czcionki
Kontrast