Blog
26
08
2013

Gitara w Muzeum

Po raz kolejny na mapie Polskiej Akademii Gitary – festiwalu gitary klasycznej – znalazł się Pleszew. Tym razem na dziedzińcu Muzeum Regionalnego wystąpił światowej sławy gitarzysta Petrit Ceku pochodzący z Chorwacji. Dla pleszewian była to kolejna okazja do zetknięcia się z muzyką w wykonaniu prawdziwych wirtuozów tego klasycznego instrumentu.

6 strun, 40 miejsc, 50 wydarzeń czyli cała Wielkopolska. To właśnie Polska Akademia Gitary, która jest międzynarodowym przedsięwzięciem artystycznym i edukacyjnym. Stanowi niepowtarzalną okazję do spotkania z międzynarodowymi wirtuozami i pedagogami, a także z młodymi adeptami gitary klasycznej.
Jeden z koncertów, co już staje się tradycją, odbył się w piątek 23 sierpnia w Muzeum Regionalnym w Pleszewie. Wystąpił gitarzysta pochodzący z Chorwacji Petrit Ceku. Artysta zdobył pierwsze nagrody na wielu międzynarodowych konkursach, ostatnio laury zdobył mi.in na The Parkening Competition w Malibu (2012), Schadt Competition w Allentown (2011) oraz na konkursie Maurizio Biasiniego w Bolonii (2011). Został również zwycięzcą Konkursu Pittaluga w Aleksandrii (2007). Petrit Çeku występował w wielu krajach Europy i Ameryki Północnej – ze swoim solowym recitalem lub z akompaniamentem znakomitych orkiestr symfonicznych takich jak: Allentown Symphony, Baltimore Symphony, Czech Chamber Philharmonic, Albanian Radio-Symphony, State Hermitage Orchestra of St. Petersburg, Kosovo Philharmonic i Zagreb Philharmoni. Pierwszy album Patrita Çeku został wydany w 2008 roku przy współpracy z amerykańską wytwórnią Naxos. W tym samym roku został uhonorowany nagrodą Orkiestry Filharmonicznej Zagrzebia dla Najlepszego Młodego Muzyka Roku. Petrit Çeku gra na gitarze wykonanej przez Rossa Gutmeiera.
Artysta zachwycił pleszewskich słuchaczy, a gitara klasyczna okazała się być idealną ofertą kulturalną, zwłaszcza w okresie letnim. I taki też cel przyświeca Polskiej Akademii Gitary.
Po zakończeniu koncertu przeprowadzono zbiórkę publiczną na rzecz stu nieuleczalnie chorych dzieci z wielkopolskich hospicjów, którą w czasie trwania festiwalu prowadzi jego współorganizator – Stowarzyszenie Wielkopolan Bona Fide.

author: Anna Bogacz

Comment
0

Leave a reply

seventeen + 2 =

Wielkość czcionki
Kontrast