Blog
31
08
2015

Dożynki – dziękczynienie i zabawa

– W tym roku rolnicy borykają się z ogromną suszą, która na pewno znacznie ograniczyła zbiór plonów. Mimo to jest za co dziękować – powiedziała Elżbieta Grabarek, sołtys Kuczkowa, gdzie w tym roku odbyły się Dożynki Miejsko-Gminne. Gospodarzami święta plonów były także wsie Janków i Borucin.   

Już po raz drugi z rzędu sołectwa gminy Pleszew łączą siły przy organizacji Dożynek Miejsko-Gminnych. W tym roku gospodarzami święta plonów były wsie Kuczków, Janków i Borucin. Nieformalnie przyłączył się także Krzywosądów w gminie Gołuchów należący do kuczkowskiej parafii.

Tegoroczne dożynki rozpoczęły się uroczystą mszą św. dziękczynną w kościele p.w. Św. Marcina Biskupa w Kuczkowie, którą odprawił ks. dr Adam Zmuda. Następnie korowód prowadzony przez orkiestrę i poczty sztandarowe przemaszerował nową drogą w kierunku szkoły, która przy okazji została uroczyście oddana do użytku.

Obrzęd dożynkowy na placu przez zabytkowym pałacem, w którym mieści się Publiczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole rozpoczął się o godz. 16.15. Wykonał go Zespół Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej „Poligrodzianie”. Pierwszym etapem było otańczenie wieńca dożynkowego, który następnie na ręce wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Włodzimierza Grobysa złożyli asystenci dożynek: Dariusz Mróz z Jankowa i Joanna Zych z Chrzanowa. W części chlebowej dożynek bochen wypieczony z tegorocznych zbóż odebrał burmistrz Miasta i Gminy Pleszew Marian Adamek z rąk starostów dożynek: Waleriana Hypkiego z Borucina i Zyty Śniadej z Kuczkowa.

Po obrzędzie w tańcach ludowych zaprezentowali się najmłodsi – uczniowie Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Kuczkowie. Po nich na scenę powrócili „Poligrodzianie” w pokazie tańców ludowych z regionu rzeszowskiego, szczyrzyckiego i Beskidu Śląskiego. Dożynki zakończyła zabawa taneczna w wykonaniu zespołu Orion.

Sylwetki starostów dożynek i ich asystentów:

Walerian Hypki – starosta dożynek

Pan Walerian ma 65 lat. Prowadzi w Borucinie wraz z żoną Ireną gospodarstwo rolne, które odziedziczył po rodzicach. Na 28 hektarach uprawia zboża, buraki i kukurydzę. Jest i hodowla – bydło mleczne i opasowe. Starosta posiada profesjonalny park maszynowy czyli kombajny, 5 ciągników i inne niezbędne maszyny i urządzenia, jak sam mówi – wszystko to, czego rolnik potrzebuje. W prowadzeniu gospodarstwa pomagają mu synowie Robert i Karol. Jest i córka Alina. Pan Walerian ma dwoje wnucząt: 8-letnią Oliwię i 5-letniego Dawida. Jest aktywnym działaczem społecznym, członkiem zarządu Gminnej Spółki Wodnej, członkiem Rady Sołeckiej. Radny Rady Miejskiej I kadencji. Gdy czas pozwala chętnie wędkuje.

Zyta Śniada – starościna dożynek

55-letnia pani Zyta ukończyła Technikum Rolnicze w Marszewie. Pochodzi z Broniszewic. 30 lat temu przeprowadziła się po ślubie do Kuczkowa i od tego czasu wraz z mężem Ryszardem prowadzą gospodarstwo rolne. Dziś na 14 hektarach uprawiają zboża, ziemniaki, ale i truskawki oraz ogórki. Hodują także trzodę chlewną. Pani Zyta ma dwójkę dzieci Romanę i Michała, a także dwie wnuczki: 6-letnią Magdalenę i 5-letnią Oliwię. W wolnych chwilach wędkuje. Ostatnim jej trofeum jest 5,5 kilogramowy sum złowiony we własnym stawie.

Dariusz Mróz – asystent starosty dożynek

Pan Dariusz to 26-letni kawaler z Jankowa. Absolwent Kuczkowskiej szkoły i Technikum Rolniczego w Marszewie. Mimo młodego wieku już od 6 lat prowadzi własne gospodarstwo rolne. Na 16 hektarach uprawia przede wszystkim zboża i buraki cukrowe. Gospodarstwo nastawione jest na przede wszystkim na produkcję mleka. Jest i trzoda chlewna. Park maszynowy to przede wszystkim trzy ciągniki. Pan Dariusz ma starsze siostry: Aleksandrę i Krystynę oraz młodszego o dwa lata brata Pawła. Interesuje się sportem i nowinkami technicznymi.

Joanna Zych – asystentka starościny dożynek

Pani Joanna ma 33 lata i mieszka w Chrzanowie. Ukończyła Liceum Handlowe i Policealne Studium Agrobiznesu. Z mężem Dariuszem od 10 lat prowadzi 24-hetarowe gospodarstwo nastawione na produkcję roślinną i zwierzęcą. Uprawiają przede wszystkim zboża, buraki cukrowe i kukurydzę. Hodują trzodę chlewną i bydło. Maja także swój park maszyn. W wolnych chwilach pani Joanna ogląda filmu. Lubi także muzykę współczesną. Ma dwóch synów: 11-letniego Kacpra i 6-letniego Marcina.

Z okazji Dożynek Miejsko-Gminnych wpłynęły liczne gratulacje i życzenia od:

– Andrzeja Grzyba – posła do Parlamentu Europejskiego

– Angeliki Możdżanowskiej – senator RP, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

– Witolda Sitarza – senatora RP

– Leszka Aleksandrzaka – posła na Sejm RP

– Andrzeja Dery – posła na Sejm RP

– Przemysława Krysztofiaka – posła na Sejm RP

– Macieja Orzechowskiego – posła na Sejm RP

– Józefa Rackiego – posła na Sejm RP

– Piotra Florka – Wojewody Wielkopolskiego

– Marka Woźniaka – Marszałka Województwa Wielkopolskiego

– Krzysztofa Grabowskiego – Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego

– Marzeny Wodzińskiej – Członka Zarządu Woj. Wlkp.

– Władz Powiatu Pleszewskiego: Macieja Wasielewskiego – starosty i Mirosława Kuberki – przewodniczącego Rady Powiatu

author: Anna Bogacz

Wielkość czcionki
Kontrast