OSP Pleszew w krajowym systemie
Ochotnicza Straż Pożarna w Pleszewie chce dołączyć do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W poniedziałek w ratuszu podpisano stosowne porozumienie. Teraz OSP czeka na decyzję Komendanta Wojewódzkiego PSP.
Porozumienie w sprawie przystąpienia do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego podpisali reprezentanci trzech instytucji: Leszek Kołaski – naczelnik OSP Pleszew, Piotr Jaroszewski – skarbnik OSP Pleszew, st. bryg. Jacek Jarus – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie oraz Marian Adamek – Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew. Dokument otrzyma Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, który podejmie decyzję o włączeniu do systemu.
To właśnie PSP jest organizatorem Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, który istnieje w Polsce od 20 lat. Stanowi on integralną część bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, obejmującą prognozowanie, rozpoznawanie i zwalczanie pożarów, klęsk żywiołowych lub innych miejscowych zagrożeń. Zadania ratownicze prowadzone są poprzez działania ratowniczo – gaśnicze i ratownictwo specjalistyczne obejmujące w szczególności ratownictwo techniczne, chemiczno-ekologiczne i medyczne. System ten skupia jednostki ochrony przeciwpożarowej, inne służby, inspekcje, straże, instytucje oraz podmioty, które dobrowolnie, w drodze umowy cywilno-prawnej, zgodziły się współdziałać w akcjach ratowniczych.
KSRG działa na poziomie centralnym, wojewódzkim i powiatowym. Ten ostatni jest szczególnie ważny, gdyż tam właśnie przyjmowane są zgłoszenia o zdarzeniach wymagających podjęcia działań ratowniczych. Dysponowanie sił ratowniczych, w tym OSP, następuje poprzez powiatowe stanowisko kierowania PSP według zasady najkrótszego i najszybszego dojazdu do miejsca zdarzenia.
By funkcjonować w KSRG jednostka OSP musi spełniać odpowiednie warunki dotyczące sił i środków czyli m.in. samochodów gaśniczych z obsadą czy też odpowiedniej liczby i poziomu wykształcenia ratowników. Dotychczas z gminy Pleszew tylko OSP Kowalew funkcjonuje w systemie od początku jego powstania.