Blog
12
08
2015

Za plony podziękujemy w Kuczkowie

Gospodarzami tegorocznych dożynek miejsko-gminnych są trzy wsie: Kuczków, Janków i Borucin. Już trwają gorące przygotowania, a tymczasem prezentujemy starostów i asystentów dożynek.

W ubiegłym roku przyjęliśmy zasadę, aby łączyć sąsiednie sołectwa przy organizacji dożynek. I ten pomysł świetnie się sprawdził – tłumaczył na konferencji prasowej dotyczącej dożynek Marian Adamek, burmistrz MiG Pleszew. Dlatego w tym roku miejsko-gminne dziękczynienie za plony organizują sołectwa Kuczków, Janków i Borucin. Sama uroczystość odbędzie się w największej wsi spośród tych trzech czyli w Kuczkowie. Dożynki mają charakter parafialny, zatem gościnnie dołącza także Krzywosądów.

Tradycyjnie dożynki rozpoczną się uroczystą mszą św. dziękczynną w kościele p.w. Św. Marcina Biskupa w Kuczkowie o godz. 15.00. Następnie korowód przemaszeruje nową drogą, która zresztą zostanie uroczyście oddana do użytku, na plac przed zabytkowym pałacem będącym siedzibą Szkoły Podstawowej i Przedszkola. Obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej „Poligrodzianie” rozpocznie się o godz. 16.15. Po obtańczeniu wieńca i podzieleniu chleba z tegorocznych zbóż swój talent artystyczny zaprezentują uczniowie kuczkowskiej szkoły. „Poligrodzianie” następnie powrócą na scenę w pokazie tańców regionalnych. Dożynki zakończą się zabawą taneczną w wykonaniu zespołu Orion.

Tradycją jest, że chleb dożynkowy na ręce włodarza Miasta i Gminy przekazują starostowie dożynek. Oto tegoroczni:

Walery Hypki – starosta dożynek

IMG_0121 (Kopiowanie)

Pan Walery ma 65 lat. Prowadzi w Borucinie wraz z żoną Ireną gospodarstwo rolne, które odziedziczył po rodzicach. Na 28 hektarach uprawia zboża, buraki i kukurydzę. Jest i hodowla – bydło mleczne i opasowe. Starosta posiada profesjonalny park maszynowy czyli kombajny, 5 ciągników i inne niezbędne maszyny i urządzenia, jak sam mówi – wszystko to, czego rolnik potrzebuje. W prowadzeniu gospodarstwa pomagają mu synowie Robert i Karol. Jest i córka Alina. Pan Walery ma dwoje wnucząt: 8-letnią Oliwię i 5-letniego Dawida. Jest aktywnym działaczem społecznym, członkiem zarządu Gminnej Spółki Wodnej, członkiem Rady Sołeckiej. Radny Rady Miejskiej I kadencji. Gdy czas pozwala chętnie wędkuje.

Zyta Śniada – starościna dożynek

IMG_0111 (Kopiowanie)

55-letnia pani Zyta ukończyła Technikum Rolnicze w Marszewie. Pochodzi z Broniszewic. 30 lat temu przeprowadziła się po ślubie do Kuczkowa i od tego czasu wraz z mężem Ryszardem prowadzą gospodarstwo rolne. Dziś na 14 hektarach uprawiają zboża, ziemniaki, ale i truskawki oraz ogórki. Hodują także trzodę chlewną. Pani Zyta ma dwójkę dzieci Romanę i Michała, a także dwie wnuczki: 6-letnią Magdalenę i 5-letnią Oliwię. W wolnych chwilach wędkuje. Ostatnim jej trofeum jest 5,5 kilogramowy sum złowiony we własnym stawie.

Pleszewskie dożynki nie mogą się odbyć bez asystentów starostów, których zadaniem jest wręczenie dożynkowego wieńca. Oto oni:

Dariusz Mróz – asystent starosty dożynek

IMG_0108 (Kopiowanie)

Pan Dariusz to 26-letni kawaler z Jankowa. Absolwent kuczkowskiej szkoły i Technikum Rolniczego w Marszewie. Mimo młodego wieku już od 6 lat prowadzi własne gospodarstwo rolne. Na 16 hektarach uprawia przede wszystkim zboża i buraki cukrowe. Gospodarstwo nastawione jest  przede wszystkim na produkcję mleka. Jest i trzoda chlewna. Park maszynowy to przede wszystkim trzy ciągniki. Pan Dariusz ma starsze siostry: Aleksandrę i Krystynę oraz młodszego o dwa lata brata Pawła. Interesuje się sportem i nowinkami technicznymi.

Joanna Zych – asystentka starościny dożynek

IMG_0117 (Kopiowanie)

Pani Joanna ma 33 lata i mieszka w Chrzanowie. Ukończyła Liceum Handlowe i Policealne Studium Agrobiznesu. Z mężem Dariuszem od 10 lat prowadzi 24-hetarowe gospodarstwo nastawione na produkcję roślinną i zwierzęcą. Uprawiają przede wszystkim zboża, buraki cukrowe i kukurydzę. Hodują trzodę chlewną i bydło. Maja także swój park maszyn. W wolnych chwilach pani Joanna ogląda filmu. Lubi także muzykę współczesną. Ma dwóch synów: 11-letniego Kacpra i 6-letniego Marcina.

author: Anna Bogacz

Wielkość czcionki
Kontrast