Blog
05
03
2013

Lepsze usługi w urzędach

Miasto i Gmina Pleszew wspólnie z innymi gminami powiatu pleszewskiego realizuje unijny projekt pod nazwą „Diagnoza jakości usług publicznych na Ziemi Pleszewskiej”. Głównym jego celem jest ujednolicenie oraz poprawa jakości usług świadczonych mieszkańcom. Będzie trwał dwa lata. W tym czasie odbywać się będą konferencje, sympozja i badania, m.in. opinii publicznej. W minionym tygodniu inaugurowano projekt konferencją w kręgielni Parku Wodnego „Planty”.

Diagnozowanie usług publicznych na Ziemi Pleszewskiej będzie trwało dwa lata. Przez ten czas grupy robocze z sześciu gmin: Pleszewa, Czermina, Chocza, Dobrzycy, Gizałek oraz Gołuchowa będą pracowały nad ujednoliceniem usług świadczonych mieszkańcom oraz poprawą ich jakości.

Pierwszym krokiem do celu była konferencja wdrażająca, która odbyła się 27 lutego w kręgielni Parku Wodnego „Planty”. Wzięli w niej udział przedstawiciele gmin biorących udział w projekcie, szefowie podległych jednostek, organizacje pozarządowe oraz przedsiębiorcy.  Dyskutowano m.in. o roli planowania strategicznego w rozwoju jednostki samorządu terytorialnego, omawiano stan obecny i perspektywy w zakresie świadczenia usług publicznych w Polsce i Unii Europejskiej, a także uwarunkowania społeczne i gospodarcze na Ziemi Pleszewskiej. Wykłady wygłaszali prof. dr hab. Zbigniew Grzymała z SGH w Warszawie, dr Piotr Idczak z Katedry Europeistyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz dr Jan Ermanowicz.

Realizację całego projektu „Diagnoza jakości usług publicznych na Ziemi Pleszewskiej” podzielono na 2 części: analityczną i wdrożeniową.

Część analityczna obejmuje: przygotowanie 6 diagnoz cząstkowych obejmujących obszar każdej gminy oraz 1 diagnozy głównej obejmującej obszar Ziemi Pleszewskiej, a także opracowanie produktu finalnego jakim jest Strategia Usług Publicznych Ziemi Pleszewskiej.

Część wdrożeniowa obejmuje: utworzenie i uruchomienie portalu monitorującego jako narzędzia monitoringu wdrażania przedmiotowej Strategii oraz przeprowadzenie kursu mieszanego dla kadry JST z zakresu doskonalenia usług publicznych.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007-2013, przyznanych w ramach „Konkursu dotacji dla JST” przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w kwocie 500 tys. zł. Wartość całego projektu to 560 tys. zł.

author: Anna Bogacz

Comment
0

Leave a reply

thirteen − 13 =

Wielkość czcionki
Kontrast