Blog
01
06
2015

Pleszew świętował z Suchocką

Konferencją popularno-naukową pod patronatem premier Hanny Suchockiej Pleszew uczcił ćwierćwiecze odrodzonego samorządu. Była to okazja nie tylko do oceny samorządności, ale i podziękowań radnym wszystkich kadencji.

Konferencja popularno-naukowa odbyła się 29 maja w auli pleszewskiego Liceum Ogólnokształcącego. Samo miejsce nie jest przypadkowe, ponieważ właśnie tam po raz pierwszy obradowała Rada Miejska pierwszej kadencji. Patronat honorowy nad konferencją objęła premier RP w latach 1992-93 Hanna Suchocka – pleszewianka, absolwentka liceum im. S. Staszica. Podczas swojego wystąpienia wspominała proces tworzenia samorządności.  – Samo hasło pojawiło się wraz z powstaniem Solidarności, jednak nie oznaczało samorządu terytorialnego. Program samorządu znalazł się już wyraźnie podczas obrad Okrągłego Stołu – wspominała premier. –  Tworzenie samorządu wydawało się jedyną formą możliwej demokratyzacji istniejącego systemu – dodała, wspominając także osoby uczestniczące w obradach, które następnie zasiadły w parlamencie i mogły kontynuować założenia demokracji. To choćby prof. Regulski, prof. Stępień,  Walerian Pańko, czy  prof. Michał Kulesza, który merytorycznie wypracowywał zasady samorządu terytorialnego.

Premier Suchocka zwróciła także uwagę, że zielonym światłem dla samorządu były zmiany w Konstytucji z grudnia 1989. – Wtedy praktycznie zmieniliśmy ustrój. Zmieniliśmy nazwę państwa, zlikwidowaliśmy kierowniczą role partii, zlikwidowaliśmy zasadę sojuszu ze Związkiem Radzieckim, zatem odpadły wszystkie kotwice, które miały utrzymywać poprzedni system – przyznała Suchocka. Wtedy też w konstytucji stwierdzono, że Rzeczpospolita Polska gwarantuje udział samorządu terytorialnego w sprawowaniu władzy. To otwarło drogę do bardzo konkretnych prac.

Premier Suchocka podziękowała wszystkim, którzy tworzyli pleszewski samorząd przez minione 25 lat. Wspomniała, że na początku nie było łatwo. Wiele pracy kosztowało bowiem wskazanie różnic między samorządami a Radami Narodowymi. – Koniecznością było wytworzenie pewnej wspólnoty lokalnej. Brakowało pewnych wspólnot instytucjonalnych, które uczestniczą w sprawowaniu władzy publicznej – przyznała premier i dodała, że po wielu trudnościach samorząd okazał się skuteczny i był ogromnym sukcesem sukcesem. – On się stał swoistym modelem dla innych państw, które tak jak my wychodzą z państw postkomunistycznych – podsumowała, a jako przykład przywołała Ukrainę, która czerpie wzorce z Polski, jako przykładu  skutecznej reformy samorządu terytorialnego.

Podczas konferencji wdrażanie reformy samorządowej wspominał także Jerzy Pietrzak – Senator RP w latach 1989-1990, który brał także udział w pracach reaktywujących samorząd. Swoim doświadczeniem z tamtego czasu podzielił się także Cezary Nowakowski, który był delegatem Pełnomocnika Rządu do Spraw Reformy Samorządu Terytorialnego w województwie kaliskim.

Nie zabrakło wspomnień i podsumowań na gruncie lokalnym. Swoje referaty podczas konferencji wygłosili także Piotr Hasiński –pierwszy burmistrz Miasta i Gminy Pleszew oraz obecny Marian Adamek, który ocenił ćwierćwiecze pod względem rozwoju Miasta i Gminy w zakresie infrastruktury komunalnej, inwestycji, oświaty, kultury, sportu czy rekreacji.  Edward Kubisz natomiast – Kierownik Urzędu Rejonowego w Pleszewie w latach 1990-97 i Starosta Pleszewski w latach 1999-2002 – referował o tworzeniu instytucji ponadgminnych i ich znaczeniu w życiu społeczności lokalnej.

Podczas uroczystości zostały także wręczone podziękowania radnym Rady Miejskiej wszystkich kadencji. Nie zapomniano o radnych, którzy odeszli. Moderator konferencji – dr Andrzej Szymański, Prezes Pleszewskiego Towarzystwa Kulturalnego – odczytał nazwiska zmarłych radnych, by później uczcić ich pamięć minutą ciszy.

Konferencja była nie tylko powrotem do historii i uczczeniem 25. rocznicy odrodzonego samorządu i pierwszych wolnych wyborów. Była to także okazja do wspomnień, ale i wzruszeń, których w kuluarach nie brakowało.

 

 

 

 

author: Anna Bogacz

Comment
0

Leave a reply

3 × five =

Wielkość czcionki
Kontrast