Muzeum na kółkach przyjechało!
Przyjechało i czeka na zwiedzających! Nietypowe muzeum prezentujące historię nie tylko pleszewskich Żydów, ale i historię dziejów tej społeczności w Polsce. Można je zwiedzać do środy.
„Muzeum na kółkach” to niewielki boks o ciekawej zawartości, który stanął na pleszewskim Rynku. Prezentuje bowiem historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce, a szczególnie w Pleszewie. Pleszew to ważny punkt na mapie polsko-żydowskiego dziedzictwa kulturowego. Pierwsi Żydzi pojawili się na terenie miasta w XVI wieku. Były to jednak pojedyncze osoby. Początki stałego osadnictwa żydowskiego (na przedmieściu Malin) to dopiero początek XIX wieku. W okresie międzywojennym w Pleszewie zostało zaledwie kilkudziesięciu Żydów. Pozostali wyjechali do Niemiec. W drugiej połowie października 1939 r. Żydzi pleszewscy wywiezieni zostali przez Niemców do Szymanowic nad Prosną. Nigdy już do Pleszewa nie powrócili.
Muzeum przyjechało do Pleszewa w poniedziałek i będzie u nas do środy 6 maja. Zwiedzać je można od godz. 11.00 do 17.00. Ale ten projekt to także dodatkowe działania edukacyjne. Pierwszym z nich były warsztaty dla dzieci z przedszkoli pn. „Budujemy sztetl” zorganizowane 4 maja przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Pleszew. Po południu natomiast tego samego dnia mieszkańcy Pleszewa uczestniczyli w wykładzie dr. hab. Rafała witkowskiego pt. „Żydzi w historii miasta Pleszewa”. Będzie też Quest “Ocalić od zapomnienia. Śladami pleszewskich Żydów” dla młodzieży gimnazjalnej, wypieki kuchni żydowskiej w Muzeum Piekarnictwa oraz wykład pt. “Napisy i epitafia na macewach z pleszewskiego kirkutu”.
Wykład dr. Rafała Witkowskiego w pleszewskim Muzeum, foto: I. Kuczyńska, “Gazeta Pleszewska”
Pleszew jest miastem, które inauguruje trasę „Muzeum na kółkach”. Od maja do sierpnia 2015 roku będzie łącznie w 22 miejscowościach w województwie pomorskim, zachodniopomorskim, lubelskim, dolnośląskim, śląskim, opolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim. Z naszej strony projekt koordynują Muzeum Regionalne w Pleszewie oraz Biblioteka Publiczna MiG Pleszew.
Projekt Muzeum na kółkach realizowany jest w ramach programu Żydowskie dziedzictwo kulturowe, dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.
Zapraszamy do zwiedzania!