Blog
20
02
2013

68 rocznica wyzwolenia Pleszewa

Kwiaty i znicze w hołdzie ofiarom II wojny światowej spoczęły w czterech miejscach pamięci na terenie naszego miasta: pod tablicą upamiętniającą pomordowanych więźniów przy ul. Kaliskiej, na grobie ofiar terroru hitlerowskiego oraz grobie pomordowanych w obozie w Łaszewie, a także pod tablicą pamięci pomordowanych przez gestapo, która znajduje się przy ul. Sienkiewicza na ścianie budynku będącego siedzibą gestapo w czasie wojny.

Pamięć styczniowych wydarzeń uczciły delegacje władz Miasta i Gminy Pleszew: Adam Staszak – dyrektor Muzeum Regionalnego i Anna Bogacz – rzecznik prasowy oraz Powiatu Pleszewskiego: Robert Czajczyński – naczelnik Wydziału Promocji i Tomasz Wojtala – rzecznik prasowy powiatu.

Walki uliczne w Pleszewie rozpoczęły się 24 stycznia 1945 r. we wczesnych godzinach rannych. Po południu miasto było już wyzwolone przez oddziały radzieckiej 33 Armii gen. płk. Wieczesława Cwietajewa i 7 korpusu kawalerii gen. lejt. Michała Konstantinowa, wchodzące w skład I Frontu Białoruskiego. Podczas tej inicjatywy zginęło kilkunastu radzieckich żołnierzy, także załoga czołgu wysadzonego przez Niemców u zbiegu Rynku i ul. Kaliskiej. Kilka dni przed wyzwoleniem Pleszewa na posterunku niemieckiej policji zamęczono kpt. Brunona Nikoleiziga ps. „Adam” – komendanta Pleszewskiego Obwodu AK, którego grób znajduje się na cmentarzu przy ul. Kaliskiej.

author: M. Konieczny

Comment
0

Leave a reply

13 − 8 =

Wielkość czcionki
Kontrast