Blog
22
01
2015

Kolejny rok działań Pleszewskiej Izby Gospodarczej

Pleszewska Izba Gospodarcza podsumowała ubiegły rok. Walne zgromadzenie władz i członków odbyło się w ratuszu. Prezes Tadeusz Rak pochwalił się osiągnięciami, a jednym z najważniejszych było przystąpienie do porozumienia w sprawie utworzenia Centrum arbitrażu i Mediacji.

Walne zgromadzenie Pleszewskiej Izby Gospodarczej odbyło się 20 stycznia w sali posiedzeń pleszewskiego ratusza. Program obejmował przede wszystkim podsumowanie ubiegłego roku. Zatwierdzono zatem pozytywnie bilans Izby, co oznacza, że Komisja Rewizyjna oceniła jej działania finansowe pozytywnie i nie stwierdziła nieprawidłowości.

Jednym z najważniejszych punktów zgromadzenia było jednak sprawozdanie Prezesa z działalności Izby w roku ubiegłym. Tutaj Tadeusz Rak pochwalił się przede wszystkim przystąpieniem PIG do porozumienia w sprawie utworzenia Centrum Arbitrażu i Mediacji. Porozumienie zostało zawarte 25 sierpnia 2014 r. w Poznaniu. Przystąpiły do niego m.in. Wielkopolska Izba Przemysłowo-Handlowa, izby gospodarcze z Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego, Leszna, Turku, a także Wielkopolska Izba Rolnicza, Izba Rzemieślnicza oraz Izba Budownictwa. Porozumienie zostało podpisane w obecności wicepremiera Janusza Piechocińskiego. Jego celem jest powołanie sądu arbitrażowego.
Teraz już tylko od przedsiębiorców zależy, czy zechcą skorzystać z tego narzędzia szybkiego rozstrzygania sporów i wpisywania do umów handlowych tego sposobu mediacji i arbitrażu – podsumował Tadeusz Rak.

PIG jest także aktywnym członkiem Klastra Spożywczego Południowej Wielkopolski. Izba ściśle współpracuje z wiceprezesem Klastra – Andrzejem Spychalskim, który także uczestniczył w zgromadzeniu – prowadząc sprawy klastrowe i pozyskując fundusze dla zrzeszonych przedsiębiorstw. W ramach tej współpracy prezes PIG  brał udział w komisji konkursowej, która przyznała nagrodę HIT 2014 OSM Kowalew.

Izba ponadto w ubiegłym roku wzięła udział w 85-leciu Powszechnej Wystawy Krajowej na terenie Targów Poznańskich z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Otrzymała także podziękowania za dotychczasową współpracę od Prezesa Andrzeja Byrta w związku z jego przejściem do dyplomacji jako Ambasadora RP w Republice Francuskiej i Księstwa Monaco. PIG miała także swój głos w sprawach międzynarodowych – Adam Szejnfeld, poseł do Parlamentu Europejskiego zwrócił się m.in. do naszej Izby w sprawie opinii dotyczącej strefy wolnego handlu miedzy Unia Europejską a Stanami Zjednoczonymi – pochwalił się Prezes Rak i przypomniał także, że Pleszewska Izba Gospodarcza należy do Krajowej Izby Gospodarczej w siedzibą w Warszawie. KIG w związku z 25-leciem swojej działalności stworzyła możliwość odznaczeń firm i osób zaangażowanych w działalność gospodarczą. PIG zamierza wystąpić o odznaczenia dla pleszewskich firm: FAMOT, DOMER, UNIQA, Zakładu Kotlarskiego TILGNER, przedsiębiorstwa Waldemara Kuli oraz Banku Spółdzielczego.

Pleszewska Izba Gospodarcza corocznie uczestniczy i angażuje się w prace społeczne oraz wyróżnia osoby szczególnie zaangażowane przyznając  tytuł Biznesmena Roku Ziemi Pleszewskiej. Za rok 2013 tytuł ten otrzymał Przemysław Wroński z firmy PPHU Kotłospaw s.c. z Pleszewa. Ponadto Tadeusz Rak z ramienia Izby jako Przewodniczący Powiatowej Rady Zatrudnienia zajmował się sprawami bezrobocia, pozyskania funduszy dla stażystów, szkoleń i kursów zawodowych. W ramach tych działań odbyło się m.in. posiedzenie w siedzibie spółki FAMOT, gdzie głównym tematem był rynek pracy młodych ludzi oraz propozycje ułatwień przy zakładaniu własnej działalności. Przyjęto także kartę Młodego Przedsiębiorcy.

Jednym z gości walnego zgromadzenia Izby była Anna Łuczak z Urzędu Skarbowego w Kaliszu, która przedstawiła podstawowe i najważniejsze zmiany w ordynacji podatkowej w 2015 roku. Ponadto burmistrz Marian Adamek oraz wicestarosta pleszewski Eugeniusz Małecki przedstawili członkom Izby plany inwestycyjne na obecną kadencję samorządów.

 

author: Anna Bogacz

Comment
0

Leave a reply

three × 3 =

Wielkość czcionki
Kontrast