Święto plonów w trzech wsiach
Trzy wsie gminy Pleszew – Lubomierz, Taczanów Pierwszy i Taczanów Drugi – połączyły siły w organizacji tegorocznego Święta Plonów. Już teraz prezentujemy sylwetki dożynkowych starostów oraz ich asystentów.
Tegoroczne Dożynki Miejsko-Gminne organizowane są przez trzy wsie: Lubomierz, Taczanów Pierwszy i Taczanów Drugi. Nad organizacją czuwają szefowie sołectw: Eugeniusz Kopaczewski – sołtys Lubomierza, Zdzisław Michalski – sołtys Taczanowa Pierwszego oraz Marek Winiecki – sołtys Taczanowa Drugiego.
Święto Plonów zgodnie z tradycją rozpocznie się mszą św. dziękczynną w kaplicy w Taczanowie Drugim. Następnie korowód przejdzie na plac przed Zespołem Szkół Publicznych, gdzie odbędzie się obrzęd dożynkowy w wykonaniu zespołu Siekieracy z Kostrzyna. Tradycji dopełni dożynkowa zabawa z zespołem. Ponadto dożynkom towarzyszyć będą niespodzianki dla dzieci oraz wystawa maszyn rolniczych. – Chcemy pokazać w skrócie, jak zmieniła się technologia, jakich maszyn używano w rolnictwie kiedyś, a jakich współcześnie – tłumaczy Marek Winiecki, sołtys Taczanowa Drugiego. Nie zabraknie także czegoś dla łasuchów czyli tradycyjnie darmowego żurku oraz smakołyków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.
– Cieszę się, że sołtysi trzech wsi połączyli siły, byśmy wspólnie mogli świętować plony – podkreślił burmistrz Marian Adamek podczas konferencji prasowej dotyczącej dożynek. – Obecnie na boisku przed szkoła w Taczanowie Drugim trwają ostatnie prace modernizacyjne. Kończy się układanie kostki brukowej i znacznie będzie powiększony obszar boiska – dodaje włodarz.
Jak na tradycje przystało żadne dożynki nie mogą obejść się bez starostów oraz ich asystentów. Starostą tegorocznych dożynek został Jacek Lis. Ma 39 lat i mieszka w Lubomierzu z żoną Justyną i trójką dzieci: Pauliną – 17-latką kształcącą się w zawodzie sprzedawcy, 15-letnim Bartoszem uczącym się w gimnazjum oraz najmłodszym 12-letnim Dawidem – uczniem szkoły podstawowej. Jacek Lis prowadzi z żoną niemal 20 ha gospodarstwo nastawione na hodowlę bydła mlecznego i opasowego. Uprawiają też zboże i kukurydzę. Gospodarstwo jest wyposażone w profesjonalny sprzęt rolniczy, w tym 5 ciągników. Rolnictwo to tradycja – starosta dożynkowy przejął gospodarstwo od rodziców, od dwóch lat prowadzi je z żoną samodzielnie. Interesuje się meteorologią, fizyką i historią, szczególnie czasami II wojny światowej. Lubi oglądać filmy przyrodnicze. Uwaga: nie lubi piłki nożnej, ale inne dyscypliny sportowe owszem – szczególnie żużel.
Anna Kempińska z Taczanowa Pierwszego to tegoroczna starościna dożynek. 43-letnia pielęgniarka łączy pracę w rolnictwie i z pacjentami przewlekle chorymi . Wraz z mężem Lucjanem prowadzi niemal 42 ha gospodarstwo, z czego 37 ha posiadają na własność, resztę dzierżawią. Wyróżnia się produkcja roślinną, przede wszystkim rzepaku, ale i buraków cukrowych, pszenicy i innych zbóż. Państwo Kempińscy hodują także trzodę chlewną i tuczniki w cyklu otwartym. Anna Kempińska jest członkiem Grupy Producentów Trzody Chlewnej oddz. w Kowalewie. W gospodarstwie wykorzystywane są nowoczesne technologie, np. odnowy roślin czy wydajności plonów. Państwo Kempińscy korzystają także z środków unijnych. Biorąc udział w unijnych programach udało się na przykład pozyskać środki na stworzenie nowego parku maszynowego czy utwardzenie powierzchni manewrowych. W planach jest także powiększenie gospodarstwa o nowe powierzchnie magazynowe i garażowe. Starościna swój wolny czas poświęca przede wszystkim rodzinie. Stara się aktywnie spędzać czas z mężem i czwórką dzieci. Najstarsza córka Marta ma 21 lat i jest studentką PWSZ w Kaliszu. Krystian to 19-letni absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. A. Asnyka w Kaliszu. 18-letni Marek uczy się w Technikum Rolniczym w Marszewie i jest godnym kontynuatorem rolniczej tradycji. Najmłodsza Karolina ma 12 lat i uczy się w szkole podstawowej w Taczanowie Drugim.
Asystentem starosty został wybrany Łukasz Obecny z Lubomierza. To 35-letni mechanik samochodowy z wykształcenia, a obecnie prócz prowadzenia gospodarstwa rolnego wykonuje usługi asenizacyjne. Żona Joanna jest opiekunem medycznym w Centrum Wspierania Inicjatyw Społecznych w Pleszewie. Państwo Obecni wychowują dwójkę dzieci: 7-letnią Zuzannę oraz 3-letnia Alicję. Gospodarstwo prowadzą wspólnie z rodzicami na 7 ha własnych i 4 dzierżawionych. Nastawione jest ono przede wszystkim na uprawę kukurydzy i innych zbóż. W czasie wolnym Łukasz Obecny lubi majsterkować, szczególnie przy samochodach – jak na mechanika przystało.
Asystentką starościny jest z kolei Marlena Kopaczewska z Taczanowa. Absolwentka zarządzania na Politechnice Poznańskiej ma 35 lat, męża Tomasza oraz dwie córki. Starsza Agnieszka ma 16 lat i uczy się w pleszewskim Liceum Ogólnokształcącym im. S. Staszica. Młodsza Julia ma 7 lat i rozpoczyna swoją edukację w Zespole Szkół Publicznych w Taczanowie Drugim. Marlena Kopaczewska prowadzi wspólnie z mężem 5,5 ha gospodarstwo nastawione na uprawę rzepaku i innych zbóż. 3,5 ha to ich własność, resztę dzierżawią. Dodatkowo pracuje w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Pleszewie. W wolnym czasie czyta książki i organizuje wyprawy rowerowe z rodziną.