2014 – rok kanonizacji Jana Pawła II
Rozpoczynamy w Pleszewie obchody roku kanonizacji bł. Jana Pawła II. Przez kilka miesięcy, aż do połowy października, będziemy wspominać Honorowego Obywatela Pleszewa.
Przygotowania do obchodów kanonizacji Honorowego Obywatela Pleszewa – bł. Jana Pawła II trwały kilka miesięcy. Organizatorami – prócz Miasta i Gminy Pleszew – są także parafie dekanatu pleszewskiego z ks. kanonikiem Krzysztofem Grobelnym na czele, instytucje kultury: Dom Kultury, Biblioteka Publiczna i Muzeum Regionalne, szkoły, a także inne organizacje i stowarzyszenia. Pełna mobilizacja i chęć przeżycia tego wydarzenia w sposób szczególny zaowocowała programem obchodów kanonizacji Papieża, w którym znajdziemy liczne koncerty, spektakle czy konkursy dla dzieci i młodzieży dotyczące życia i posługi Papieża Polaka. Planowana jest także droga krzyżowa ulicami Pleszewa oraz różaniec wokół Rynku. Obchody potrwają kilka miesięcy, a rozpoczynają się już 27 marca o godz. 17.00 wspomnieniami o. Jana Góry OP w Muzeum Regionalnym. Szczegółowy plan obchodów można znaleźć na plakatach oraz ulotkach, które będą dostępne w każdej parafii dekanatu pleszewskiego.
W obchody kanonizacji bł. Jana Pawła II została wpisana także uroczystość nadania sztandaru Zespołowi Szkół Publicznych w Kowalewie, który nosi imię papieża Polaka. Trwają również zapisy na pielgrzymkę do Rzymu na kanonizację. Szczegółowe informacje dostępne są w parafii p.w. Najświętszego Zbawiciela.
– Ten harmonogram może jeszcze się poszerzyć, cały czas bowiem zgłaszają się do nas organizacje, które chcą się włączyć w obchody kanonizacji. Na przykład pleszewscy krwiodawcy organizują akcję oddawania krwi w hołdzie Janowi Pawłowi II – podkreśla burmistrz Adamek. – Jesteśmy otwarci i czekamy na kolejne pomysły uczczenia pamięci Honorowego Obywatela Pleszewa – dodaje.
Kliknij i wydrukuj harmonogram – Pobierz
Burmistrz doskonale pamięta moment przekazania Janowi Pawłowi II aktu nadania Honorowego Obywatelstwa naszego miasta. Miało to miejsce 9 marca 2004 r. W spotkaniu uczestniczyła grupa 120 pielgrzymów reprezentujących Ziemię Pleszewską. Wśród nich był Starosta Michał Karalus, księża: ks. prałat Henryk Szymiec, ks. proboszcz Krzysztof Grobelny, ks. Michał Kieling, ks. Sławomir Kosiński. Obecna była również pleszewianka Hanna Suchocka ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej. Ks. Prałat Henryk Szymiec podkreślił, że byliśmy jedynym miastem, które ten tytuł nadało w konkretnym terminie (25-lecie pontyfikatu), a wręczenie odbyło się na specjalnej, prywatnej audiencji w Watykanie.
JAN PAWEŁ II – HONOROWY OBYWATEL PLESZEWA
16 października 2003 r. na uroczystej sesji Rady Miejskiej władze miasta i gminy przez aklamację podjęły uchwałę nadającą Ojcu Świętemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Pleszew (Uchwała nr XII /61/2003 Rady Miejskiej w Pleszewie z 16 października 2003 r.). Decyzję tę podjęto przede wszystkim, by uczcić 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II, ale by zaznaczyć jego związek z naszym miastem. To tutaj bowiem, jeszcze jako kardynał i biskup krakowski, Karol Wojtyła gościł w klasztorze Sióstr Służebniczek, na którym do dziś znajduje się tablica upamiętniająca tamte chwile. Nadanie honorowego obywatelstwa było szczególne dla miasta, bowiem w tym roku obchodziło 720-lecie swojego istnienia.
Te decyzję postanowiono przekazać osobiście Janowi Pawłowi II. Przed wyjazdem do Rzymu, 26 lutego 2004 r. Uchwałą Rady Miejskiej w Pleszewie Nr XVII/100/2004 zmieniono nazwę Placu Wolności na Płac Wolności im. Jana Pawła II. Uroczystości związane z tym wydarzeniem odbyły się 20 czerwca 2004 r. w „Dni Pleszewa”, kiedy to odsłonięto tablicę (na pomniku znajdującym się na Placu Wolności) ze słowami Jana Pawła II: „Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją zdobywać i tworzyć”. Na budynku Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie natomiast odsłonięto tablicę z nazwą placu: Plac Wolności im. Jana Pawła II.
Tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Pleszew Papież przyjął z rąk burmistrza Mariana Adamka 9 marca 2004 r. W spotkaniu uczestniczyła grupa 120 pielgrzymów reprezentujących Ziemię Pleszewską. Wśród nich był Starosta Michał Karalus, księża: ks. prałat Henryk Szymiec, ks. proboszcz Krzysztof Grobelny, ks. Michał Kieling, ks. Sławomir Kosiński. Obecna była również pleszewianka Hanna Suchocka ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej. Ks. Prałat Henryk Szymiec podkreślił, że byliśmy jedynym miastem, które ten tytuł nadało w konkretnym terminie (25-lecie pontyfikatu), a wręczenie odbyło się na specjalnej, prywatnej audiencji w Watykanie. Specjalnie z okazji 25-lecia pontyfikatu powstała jubileuszowa pieśń ku czci Papieża napisana i skomponowana przez pleszewian: Kryspina Gurgula, Sławomira Pankowiaka i ks. prałata Henryka Szymca.
Natychmiast po tej wizycie pojawiły się różne koncepcje jej utrwalenia. Ostatecznie organizatorzy i uczestnicy pielgrzymki zaproponowali ufundowanie tablicy pamiątkowej, na której zostaną wyryte słowa Jana Pawła II skierowane do grupy pleszewian w czasie audiencji:
„Bardzo dziękuję za przybycie. Cieszę się, że mogę gościć przedstawicieli władz i mieszkańców
Pleszewa z Panią Ambasador przy Stolicy Apostolskiej, jestem wdzięczny za Waszą życzliwość
i z serca ją odwzajemniam. Proszę Boga aby darzył wszystkich mieszkańców Waszego miasta
swoimi łaskami. Niech pokój i wszelka pomyślność stale będzie Ich udziałem. Zawieźcie Im moje
serdeczne pozdrowienia. Wszystkim Warn tu obecnym, rodzinom i bliskim z serca błogosławię:
W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”
Jan Paweł II
Na tablicy, którą odsłonięto 11 marca 2005 r., obok słów Papieża, umieszczono Jego podobiznę, herby: Stolicy Apostolskiej, miasta Pleszewa i Powiatu Pleszewskiego, datę (9 marca 2004 roku) oraz podpis: Jan Paweł II. Zawisła ona na froncie Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie przy Placu Wolności im. Jana Pawła II. Tablicę wykonaną
z piaskowca przez kamieniarza Władysława Jarczewskiego z Kalisza ufundowali uczestnicy pielgrzymki oraz wierni i mieszkańcy Ziemi Pleszewskiej. Biskup Kaliski ks. Stanisław Napierała odprawił w kościele p.w. Najświętszego Zbawiciela mszę św. w intencji Papieża Polaka i poświęcił tablicę. Nikt nie spodziewał się, co wydarzy się w ciągu najbliższego miesiąca.
Choroba Jana Pawła II gromadziła w kościołach rzesze pleszewian modlących się o jego zdrowie. Papież zmarł w sobotę 2 kwietnia 2005 r. o godzinie 21.37. W poniedziałek 4 kwietnia, po mszy św. w kościele farnym, wierni wraz z księżmi i władzami (ponad 4000 osób) przeszli z Rynku ulicą Sienkiewicza na Plac Wolności im. Jana Pawła II pod tablicę papieską, gdzie złożono kwiaty, zapalono znicze i modlono się za Ojca Świętego.
W piątek 8 kwietnia, w dniu pogrzebu Jana Pawła II, o godz. 15.00 została na Placu Wolności im. Jana Pawła II odprawiona msza święta. W ratuszu i kościołach wyłożono księgę kondolencyjną.
15 sierpnia 2005 roku władze miejskie zaprosiły mieszkańców do kina Hel na bezpłatną projekcję filmu „Karol. Człowiek który został Papieżem”. W trzech seansach brało udział ponad 600 mieszkańców Pleszewa.
W październiku 2005 r. odbyło się w Łagiewnikach spotkanie przedstawicieli 300 miast związanych z Polakiem Papieżem. Władze miejskie oświadczają, że nasze miasto włączy się do nowo powstającej fundacji im. Jana Pawła II „Nie lękajcie się”. Wcześniej radni i mieszkańcy Ziemi Pleszewskiej poparli fundację papieską „Dzieło nowego Tysiąclecia” (stypendia dla uczniów) i niektórzy nadal dokonują wpłat na ten szczytny cel.
25 kwietnia 2007 r. odsłonięto pomnik Jana Pawła II przy kościele p.w. Ścięcia św. Jana Chrzciciela, wykonany według projektu ks. prałata Henryka Szymca i prof. Sowińskiej. Pomnik to popiersie z brązu na cokole z granitu z 6 kartkami z brązu i książką umieszczoną u podstawy pomnika z cytatami z publikacji Jana Pawła II.
Momentem szczególnym dla pleszewian była beatyfikacja Papieża Polaka 1 maja 2011 r. Wielu pleszewian osobiście uczestniczyło w beatyfikacyjnej mszy św. Zainicjowano z tej okazji spotkanie w ratuszu proboszczów parafii pleszewskich z burmistrzem Marianem Adamkiem i wieloma innymi pleszewianami, podczas którego ustalono porządek przygotowania do dobrego przeżycia uroczystości beatyfikacyjnych i jej obchodów. Inauguracją tych przygotowań była Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta 13 marca 2011 r., która wiodła od kościoła Najświętszego Zbawiciela poprzez Rynek do pomnika Ojca Świętego przed świątynią farną. Przed ratuszem odśpiewano Papieżowi pieśń „Barka”.
Inne uroczystości beatyfikacyjne w Pleszewie:
6 kwietnia 2011 r. – Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pleszew, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki pt. „Myśli i nauki Jana Pawła II”.
20 kwietnia 2011 r. – Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pleszew, montaż słowno-muzyczny „W hołdzie Janowi Pawłowi II”.
27 kwietnia – 31 maja 2011 r. – Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pleszew, wystawa pt. „Błogosławiony Jan Paweł II”.
29 kwietnia – 3 maja 2011 r., kino „Hel”, projekcje najnowszego filmu dokumentalnego pt. „Szukałem Was”.
1 maja 2011 r. – Rynek, otwarcie wystawy konkursu plastycznego „Jan Paweł II Honorowy Obywatel Pleszewa”.
3 maja 2011 r. – Rynek, wręczenie nagród konkursu plastycznego „Jan Paweł II – Honorowy Obywatel Pleszewa”; zwycięskie prace zostały wydane na okolicznościowych kartkach pocztowych.
3 maja 2011 r. – koncelebrowana przez wszystkich kapłanów pracujących w naszym mieście Msza św. dziękczynna za beatyfikację Jana Pawła II w kościele farnym.
3 maja 2011 r. – kościół farny, koncert zespołu Trebunie Tutki pt. „Nuty Wielkiego Pasterza”.
23 maja 2011 r. – Muzeum Regionalne w Pleszewie, spotkanie z bliską przyjaciółką Jana Pawła II doktor Wandą Półtawską.
25 maja 2011 r. – Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pleszew, prelekcja ks. Prałata Henryka Szymca pt. „Papieska droga do świętości”.
Corocznie do dziś władze upamiętniają dzień wyboru Papieża na Stolicę Apostolską organizując koncerty, wystawy, widowiska lub spektakle o tematyce papieskiej.
(tekst na podstawie “Roczników Pleszewskich”)