Mieszkańcy sami ulepszają miasto
2,6 mln złotych kosztować będzie ekologiczny program Smart Pleszew. Dzięki niemu miasto wdraża innowacyjne rozwiązania w zakresie ekologii. Jednak co najważniejsze: te pomysły wypracowują sami mieszkańcy.
Lepsze środowisko, zdrowsze życie – to wokół tego „kręci się” cały program Smart Pleszew. Samorządowy budżet będzie kosztował tylko niecałe 300 tys. zł. Reszta – ponad 2,3 mln zł, to dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach konkursu „Human Smart Cities – Inteligentne Miasta Tworzone przez Mieszkańców”.
Oprócz szeregu działań promujących ekologię i edukujących (np. konkursy dla dzieci), Pleszew bada oczekiwanie społeczne. Z tego powodu w mieście i gminie odbywają się tzw. „spacery diagnostyczne”. Podczas nich mieszkańcy przyglądają się konkretnym zagadnieniom i zgłaszają propozycje ulepszeń. Dotyczy to np. komunikacji, oświetlenia itp.
Program przyniósł Pleszewowi aż dziewięć ekorozwiazań opartych na innowacyjnych technologiach. Udało się m.in. wytyczyć i wykonać ścieżki rowerowe w centrum – co niegdyś, z uwagi na zabudowę i dostępną przestrzeń, wydawało się wręcz niemożliwe. Zamontowano nowoczesne mierniki jakości powietrza. Z kolei na sieci wodociągowej pojawią się czujniki pozwalające natychmiast reagować na wszelkiego rodzaju awarie. Bardzo ważna jest także wymiana oświetlenia ulicznego: na ledowe, energooszczędne. Ponadto samorząd wykonał szereg diagnoz i ekspertyz, które pozwolą optymalnie pod względem funkcjonalności i ekologii prowadzić przyszłe inwestycje.
Partnerem projektu Smart Pleszew jest Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk.
W spacerach diagnostycznych wzięło udział wielu mieszkańców (fot. archiwum UMiG)