Blog
23
01
2014

Poszukaj w archiwach

Z początkiem stycznia tego roku na portalu szukajwarchiwach.pl ukazała się kolejna partia skanów ksiąg metrykalnych i stanu cywilnego z zasobu Archiwum Państwowego w Kaliszu. Wśród nich duży ich odsetek stanowią akta Urzędu Stanu Cywilnego w Czarnuszce oraz Pleszewie – obwód miejski. 

Na portalu dostępne są akta urodzeń, małżeństw, zgonów oraz akta zbiorowe małżeństw i pomoce kancelaryjne z lat 1874 – 1909.

Urzędy stany cywilnego w Prusach wprowadzono na mocy Ustawy z 9 III 1874 r. o prowadzeniu rejestrów stanu cywilnego i zawieraniu małżeństw (obowiązującej od 1 X t.r.). Wprowadzała ona w Królestwie Pruskim powszechną i świecką rejestrację urodzeń, małżeństw oraz zgonów, którą powierzono specjalnym urzędnikom stanu cywilnego (Standesbeamte), mianowanym i nadzorowanym przez władze administracyjne. Całe państwo pruskie podzielono na obwody (Standesamtsbezirke), obejmujące jedną lub kilka gmin, w zależności od gęstości zaludnienia.
Akta stanu cywilnego rejestrowano w trzech osobnych rejestrach (urodzeń, małżeństw i zgonów) w dwóch egzemplarzach. Pierwopis (Haupt-Register) zostawał w USC, wtóropis (Neben-Register) przekazywano na przechowywanie do właściwego Sądu Obwodowego (Amtsgericht). W okresie zaboru pruskiego i okupacji hitlerowskiej księgi prowadzone były w języku niemieckim, a w okresie międzywojennym po polsku.
Na podstawie przepisów niemieckich, uzupełnianych w okresie międzywojennym przez rozporządzenia i interpretacje polskich władz państwowych, urzędy stanu cywilnego na terenie b. zaboru pruskiego działały aż do końca 1945 r. Dopiero dekret z 25 IX 1945 r. “Prawo o aktach stanu cywilnego” (obowiązujący od 1 I 1946 r.) wprowadził świecką rejestrację stanu cywilnego oraz urzędy stanu cywilnego w całej Polsce.
Urząd Stanu Cywilnego w Pleszewie – obwód miejski (Standesamt Pleschen Stadt) powstał na mocy rozporządzenia Nadprezydenta Rejencji Poznańskiej z 17 IX 1874 r.

Zobacz:

http://szukajwarchiwach.pl/11/str/1/15?sort=syg_order#tabZasoby

http://szukajwarchiwach.pl/11/str/6/15?sort=syg_order#tabZasoby

author: Anna Bogacz

Comment
0

Leave a reply

twelve − 8 =

Wielkość czcionki
Kontrast