Pleszewianie pożegnali wieloletniego proboszcza
  • Main page
  • News
  • Pleszewianie pożegnali wieloletniego proboszcza
16
04
2019

Pleszewianie pożegnali wieloletniego proboszcza

Ks. prałat Eugeniusz Nowak zmarł 11 kwietnia 2019 w wieku 95 lat. Jego pogrzeb odbył się we wtorek 16 kwietnia w parafii, w której służył przez większość swojego kapłańskiego życia. Mszy św. przewodniczył ks. biskup Stanisław Napierała – wieloletni ordynariusz Diecezji Kaliskiej. Obecny był również biskup pomocniczy ks. Teofil Wilski, a także ks. Andrzej Dziuba – pochodzący z Pleszewa biskup łowicki. W ostatniej ziemskiej drodze ks. Nowakowi licznie towarzyszyli bracia w kapłaństwie z całej Diecezji Kaliskiej, a nawet Archidiecezji Gnieźnieńskiej, ponieważ ks. Nowak spędził ostatnie lata życia jako emerytowany duchowny w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie.

 

– Towarzyszymy dziś w ostatniej drodze wielkiemu człowiekowi, zasłużonemu kapłanowi, wykształconemu teologowi i społecznikowi, a przede wszystkim człowiekowi, który całe swoje życie związał z Pleszewem. Tu pracował i zawsze wierny własnym wartościom – służył Bogu i ludziom. Był i zawsze będzie mocnym i pozytywnym przykładem lokalnego autorytetu – tymi słowami rozpoczął mowę pogrzebową Arkadiusz Ptak – Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew, który żegnał wieloletniego proboszcza kościoła farnego w imieniu władz samorządu Miasta i Gminy Pleszew oraz Powiatu Pleszewskiego, podkreślając Jego 40-letnią obecność w Pleszewie – Tak długi okres posługi śp. Eugeniusza Nowaka czyni go, po ks. Kazimierzu Niesiołowskim, najdłużej posługującym w naszym mieście. Można by rzec, że stał się kapelanem władz samorządowych Miasta i Gminy Pleszew, uczestnicząc w tradycyjnych religijnych uroczystościach oraz w życiu samorządu lokalnego. Jego zasługi dla rozwoju miasta i gminy tkwią w żarliwej opiece, którą roztoczył nad dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, a szczególnie nad cierpiącymi w naszej miejskiej wspólnocie.

 

W dowód uznania pracy na rzecz lokalnej społeczności 30 marca 2000 r. Rada Miejska w Pleszewie podjęła uchwałę o nadaniu ks. Eugeniuszowi Nowakowi odznaczenia „Za Zasługi dla Rozwoju Miasta i Gminy Pleszew”.

 

Zasłużony proboszcz został pochowany na cmentarzu parafialnym przy ul. Kaliskiej. Taka była Jego wola, chciał wrócić do Pleszewa. Spoczął w sąsiedztwie śp. ks. Kazimierza Niesiołowskiego w głównej cmentarnej alei.

Ks. prałat Eugeniusz Nowak urodził się 6 grudnia 1924 r. Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1954 r. w Gnieźnie. Po święceniach pracował w parafii pw. św. Floriana w Żninie i parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie. Już po kilku latach pracy kapłańskiej na stałe związał swe życie ze środowiskiem pleszewskim. Od 1961 roku pełnił posługę kapelana Sióstr Służebniczek NMP i kapelana szpitala, będąc jednocześnie prefektem pleszewskiej młodzieży. Udało mu się wówczas zorganizować specjalną Mszę św. dla młodzieży, co w czasach przedsoborowych było nowością.

 

Po 10 latach przyklasztornej pracy został rektorem kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie, który był wówczas kościołem filialnym parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Jego pierwsze probostwo było bardzo trudne. Powierzono mu tworzenie nowej parafii w poewangelickim kościele. Władze państwowe ostrzegały, że w niczym mu nie pomogą i że powinien zrezygnować, ale on odparł, że zwolnić z pracy może go wyłącznie prymas. Przez cztery i pół roku mieszkał w kościelnej wieży, na kilku metrach kwadratowych, bo innego mieszkania dla niego nie było. Dał się poznać jako restaurator świątyni, przywracając jej sakralne piękno. Staraniem ks. prałata Nowaka wyremontowano i odnowiono budynek kościoła wraz z jego wyposażeniem. Prowadząc ascetyczne życie wszystkie swe umiejętności i siłę przeznaczył na odnowę kościoła. Dzieło to przyniosło mu rozgłos w dalekiej okolicy, uznanie w oczach władzy kościelnej i godność dziekańską wraz z przeniesieniem do kościoła farnego w Pleszewie.

 

Z dniem 15 grudnia 1983 roku ks. Eugeniusz Nowak został proboszczem parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie i dziekanem dekanatu pleszewskiego. Organizatorskie zdolności oraz umiejętności współpracy z mieszkańcami miasta natychmiast zaowocowały ogromnym wysiłkiem całkowitego odnowienia kościoła wraz ze sztukaterią, malowaniem, złoceniem i wystrojem wewnętrznym, wyremontowaniem Domu Parafialnego i budynku plebani, czyniąc z tych obiektów wizytówkę estetyki, duszpasterskiej działalności i gospodarskiej staranności.

 

W uznaniu zasług na niwie duszpasterskiej i organizacyjnej otrzymał z rąk Papieża Jana Pawła II tytuł i godność Honorowego Prałata Ojca Świętego. Swoją pobożnością i ewangelicznym duchem tchnął życie religijno-moralne mieszkańców parafii i miasta. Jego troskę o wszystkie kościoły w dekanacie i religijny wymiar życia wiernych podkreślali proboszczowie wszystkich parafii objętych dziekańską wizytacją ks. prałata Eugeniusza. Głębokie życie religijne połączone z duchem prawdziwego patriotyzmu zaowocowało pięknymi nabożeństwami w święta kościelne, państwowe i w lokalne uroczystości. W dowód uznania jego pracy na rzecz lokalnej społeczności 30 marca 2000 r. Rada Miejska w Pleszewie podjęła uchwałę o nadaniu ks. prałatowi Eugeniuszowi Nowakowi odznaczenia „Za zasługi dla rozwoju Miasta i Gminy Pleszew”. Odznaczenie to otrzymał wraz z ks. kanonikiem Józefem Maciołkiem, Eugeniuszem Waliszewskim i Jarosławem Szczotkiewiczem.

 

W czerwcu 2001 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie. Będąc na emeryturze, na prośbę arcybiskupa Henryka Muszyńskiego pełnił jeszcze posługę egzorcysty archidiecezji gnieźnieńskiej. Zmarł 11 kwietnia 2019 r. w 95. roku życia i 65. roku kapłaństwa.

 

Biogram opracowała: Katarzyna Rutkowska, Muzeum Regionalne w Pleszewie

author: Anna Bogacz

Wielkość czcionki
Kontrast