Blog
12
12
2013

Poznawali tajniki budżetu obywatelskiego

W pleszewskim ratuszu odbyło się spotkanie dotyczące budżetu obywatelskiego. Swoimi doświadczeniami podzielił się z zainteresowanymi Maciej Milewicz – przedstawiciel Urzędu Miasta Poznania. Propozycje i opinie biorących udział w dyskusji osób będą cennym materiałem przy wprowadzaniu budżetu obywatelskiego w Mieście i Gminie Pleszew w 2015 r.

Władze Miasta i Gminy Pleszew  wdrożyły procedurę przygotowawczą do stworzenia w roku 2015 budżetu obywatelskiego. W Polsce wprowadziło go już kilkadziesiąt samorządów. Jednym z nich jest Miasto Poznań, stąd spotkanie z Maciejem Milewiczem – kierownikiem Oddziału Dialogu Społecznego Biura Prezydenta Miasta Poznania, który przedstawił założenia budżetu obywatelskiego oraz podzielił się swoimi doświadczeniami.

W Poznaniu, podobnie jak i w innych miastach, tworzenie budżetu partycypacyjnego odbywa się w trzech etapach: zgłaszanie, weryfikacja wniosków oraz głosowanie. Na rok 2014 wpłynęło tam 217 wniosków na zadania z budżetu obywatelskiego. Ostatecznie do głosowania dopuszczono 20. Najwięcej wniosków dotyczyło ścieżek rowerowych i nowych stacji dla rowerów miejskich.  Jak to będzie wyglądało w Mieście i Gminie Pleszew? Na razie nie wiadomo. Władze szukają najlepszych rozwiązań dla wprowadzenia procedury takiego budżetu. Ważny jest dialog społeczny oraz zaangażowanie w proces zgłaszania wniosków, a później głosowania na nie jak największej liczby mieszkańców.

Spotkanie było otwarte. Głos w dyskusji zabrali nie tylko mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, sołtysi i przewodniczący rad osiedli, ale i radni miejscy. Wszystko po to, by zapoznać się z procedurą takiego budżetu, jego założeniami i celami. – Zdajemy sobie sprawę, że to jest nowość dla mieszkańców, choć już od jakiegoś czasu w naszym samorządzie funkcjonują elementy budżetu partycypacyjnego, choćby fundusz sołecki czy inicjatywa obywatelska – tłumaczył na spotkaniu Arkadiusz Ptak – zastępca burmistrza Miasta i Gminy Pleszew.
Ważnymi elementami zdaniem biorących udział w dyskusji będzie w przyszłości opracowanie optymalnego i skutecznego sposobu, by zmobilizować mieszkańców do wzięcia udziału w głosowaniu na najlepszy ich zdaniem projekt. Zebrani pytali także o sposób zgłaszania zadań budżetowych, czy wnioski będą skomplikowane, czy konieczna będzie dokumentacja techniczna inwestycji już na etapie składania wniosku, a także kto będzie odpowiedzialny za wykonawstwo zadania.

Pytania, na które odpowiadał gość z Poznania i nasi włodarze dowiodły, że istnieje potrzeba informowania mieszkańców o nowej inicjatywie samorządu Miasta i Gminy Pleszew. Na pewno będą kolejne tego typu spotkania, a być może – zgodnie z sugestiami zebranych – szkolenie dotyczące składania wniosków do budżetu obywatelskiego.


Spotkanie zorganizowane zostało w ramach Centrum Informacyjno – Doradczego w Pleszewie, które prowadzi Stowarzyszenie CENTRUM ROZWOJU. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Akcelerator NGO”.

author: Anna Bogacz

Comment
0

Leave a reply

sixteen − 3 =

Wielkość czcionki
Kontrast