Ruszył projekt za 11 mln zł!
Przedsiębiorstwo Komunalne w Pleszewie rozpoczyna kolejny etap porządkowania gospodarki ściekowej w aglomeracji Pleszew. W tym roku prace odbywać się będą w ścisłym centrum miasta. Mieszkańców i kierowców czekają utrudnienia w okresie od marca do końca października.
Prace nad modernizacją sieci wodociągowo-kanalizacyjnej będą przebiegać etapami. Pierwszy z nich obejmuje ulice: Bramkową, Wąską oraz Garncarską na odcinku od ul. Sienkiewicza do Krzyżowej. Trwać będzie od 5 marca do 22 kwietnia 2019 r. Drogi te będą przez jakiś czas wyłączone z ruchu.
Kolejne etapy projektu obejmą ulice: Kraszewskiego, Tyniec, Krzyżową, Krzywą, Bojanowskiego i Panieńską, a na końcu Rynek i ulicę Zamkową. – Trudność inwestycji polega na tym, że operujemy na czynnych sieciach – tłumaczy Marcin Kobusiński, kierownik budowy firmy Instalex z Kalisza, która realizuje inwestycję. – Harmonogram prac dotyczy robót ziemnych. Zostaje jeszcze odtwarzanie nawierzchni, ale to planujemy robić przy ograniczonym ruchu. Będziemy na bieżąco informować o częściowych zamknięciach ulic – dodaje Grzegorz Knappe, prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego w Pleszewie.
Ostatni etap projektu zakłada modernizację sieci na ul. Rynek, która będzie się odbywać w okresie wakacji. Wykonawca zapewnia, że będzie on cały czas przejezdny. Będą wyłączone częściowo miejsca parkingowe.
Prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego podkreśla, że harmonogram prac może ulec zmianie – Wystarczy, że znajdziemy coś w ziemi, bo te tereny pozostają pod nadzorem archeologicznym. Będziemy musieli na czas wykopalisk przerwać prace w danym miejscu. Tak było w przypadku poprzedniego etapu na ul. Poznańskiej czy Placu Powstańców Wlkp.
Burmistrz Miast i Gminy Pleszew apeluje do mieszkańców o ostrożność podczas trwających prac i cierpliwość. – Zdajemy sobie sprawę, że ten projekt to duże przedsięwzięcie logistyczne i zarazem utrudnienia. Nie da się jednak wszystkiego zrobić naraz i w ciągu dwóch dni. Najważniejsze, że poprawi się jakość życia mieszkańców: od nowej kanalizacji po wyremontowane drogi i chodniki – mówi Arkadiusz Ptak.
Cały projekt kosztować będzie 11 mln zł, z czego 6 mln to dofinansowanie z ministerialnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Poniżej wizualizacje poszczególnych etapów prac w ramach projektu.