Rusza inicjatywa lokalna
Inicjatywa lokalna to nowa forma współpracy samorządu i mieszkańców. Nieformalna grupa mieszkańców lub lokalna organizacja pozarządowa może wyjść do burmistrza z propozycją realizacji inicjatywy z zakresu kultury, edukacji, inwestycji, ochrony środowiska czy innych dziedzin życia społecznego. Forma współpracy ze strony samorządu nie będzie jednak formą dotacji pieniężnej, a rzeczowej. Rada Miejska już przyjęła tryb i szczegóły działania inicjatywy lokalnej w naszej gminie.
Możliwość organizacji inicjatywy lokalnej daje ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Mieszkańcy, którzy uznają, że na terenie miasta i gminy konieczna jest określona inwestycja lub innego typu działania mogą wystąpić z wnioskiem w tej sprawie do burmistrza. Z wnioskiem takim mieszkańcy mogą wystąpić jako grupa nieformalna lub za pośrednictwem lokalnej organizacji pozarządowej. Koniecznie jednak muszą w nim określić formę współpracy: rzeczową, finansową lub w formie wolontariatu.
Do tej pory mieliśmy problem, jak formalnie rozwiązać sytuację, gdy dana grupa mieszkańców osiedla np. chce wykonać chodnik lub położyć polbruk. Dzięki inicjatywie lokalnej mamy jasną sytuację: samorząd daje materiał, a mieszkańcy płacą za wykonanie – tłumaczy na konferencji prasowej Arkadiusz Ptak, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Pleszew.
Należy podkreślić, że przy realizacji inicjatywy lokalnej samorząd nie przekazuje wnioskującym mieszkańcom lub organizacjom dotacji w formie pieniężnej. Wspiera ich w inny sposób – rzeczowo lub organizacyjnie.
Do zadań możliwych do zrealizowania w ramach inicjatywy lokalnej zaliczane są przedsięwzięcia z zakresu:
1. Działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych poprzez: budowę, rozbudowę lub remont dróg, kanalizacji, sieci wodociągowej, budynków oraz obiektów architektury stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego;
2. Działalności charytatywnej;
3. Podtrzymania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej;
4. Działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego;
5. Nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania;
6. Kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego;
7. Wspierania i upowszechniania kultury fizycznej;
8. Ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego;
9. Turystyki i krajoznawstwa;
10. Porządku i bezpieczeństwa publicznego;
11. Obronności państwa i działalności Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej;
12. Promocji i organizacji wolontariatu.
Pierwsze zadanie w ramach inicjatywy lokalnej jest już w toku. Chodzi o dojazd do garaży i dojazdu do jednego z bloków na osiedlu Mieszka I. Ponieważ samorząd nie dysponuje tak dużymi środkami finansowymi, by pokryć inwestycję, właściciele garaży wyszli z propozycją partycypacji w kosztach położenia kostki brukowej. Dodatkowo Spółdzielnia Mieszkaniowa zadeklarowała budowę parkingu przy przedmiotowym bloku. To dobry przykład inicjatywy lokalnej i chęci mieszkańców do wspólnej realizacji tego typu zadań.
Rada Miejska na listopadowej sesji podjęła już uchwałę w sprawie określenia trybu i szczegółowych kryteriów oceny wniosków o realizacje zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej. Wnioski będzie można składać po opublikowaniu uchwały w Dzienniku Urzędowym, o czym będziemy informować.