To będzie wyjątkowy koncert
23
03
2018

To będzie wyjątkowy koncert

Koncert symfoniczny nazwany „Pleszewskie Korzenie” to wspólna inicjatywa samych muzyków oraz Arkadiusza Ptaka – zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew.  – Niejednokrotnie występowaliśmy w Pleszewie, ale nie udało nam się wystąpić razem – powiedziała podczas konferencji prasowej pianistka Maria Rutkowska podkreślając, że jest to coś niesamowitego, iż w jednym miejscu publiczność będzie miała okazję posłuchać organów i fortepianu. Wyjątkowość koncertu podkreślał także Arkadiusz Ptak . – Ci utalentowani muzycy dziś mieszkają i koncertują w różnych częściach kraju, trudno było wszystko dograć logistycznie. Udało się i to jest nasz sukces.

 

Obok pianistki Marii Rutkowskiej, którą zastępca burmistrza nazwał dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia, wystąpi sopranistka Katarzyna Zawada pochodząca z Żegocina, Dagmara Winnowicz grająca na oboju i pochodząca z Dobrzycy oraz reprezentanci gminy Pleszew: gitarzysta Adrian Furmankiewicz orz wirtuoz organów Jakub Pankowiak. – To co łączy te osoby to nie tylko fakt, iż pochodzą z Ziemi Pleszewskiej. Wszyscy rozpoczynali swoje kariery muzyczne w pleszewskiej Szkole Muzycznej I stopnia, a następnie ukończyli Akademię Muzyczną w Poznaniu. Dziś koncertują nie tylko w kraju, ale i za granicą odnosząc sukcesy w prestiżowych konkursach – podkreśla Arkadiusz Ptak.

 

Mieszkańcy Pleszewa i okolic będą mogli posłuchać całej piątki 3 maja br. o godz. 16.00 w kościele pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie. W repertuarze pojawią się m.in. Jan Sebastian Bach, Fryderyk Chopin czy Ennio Morricone. – Na taki układ instrumentów i wokalu nikt jeszcze nic nie stworzył. Staraliśmy się więc dobrać repertuar tak, by był jak najciekawszy dla odbiorców. Na pewno nie usłyszymy razem organów i fortepianu, bo jest to niemożliwe. Instrumenty dzieli kilkanaście metrów. Ale na pewno będzie ciekawie – zapewnia Maria Rutkowska. – Ogromną ciekawostką tego koncertu będzie także pozytyw szkatulny – przenośny instrument, którego jestem właścicielem – mówi Jakub Pankowiak. Jest to zabytek polskiej sztuki organmistrzowskiej pochodzący z XVII w., na którym muzyk będzie wykonywał większość utworów podczas koncertu.

 

Wstęp na koncert jest wolny. Poniżej biogramy wszystkich muzyków.

Serdecznie zapraszamy!

Maria Rutkowska – absolwentka Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, którą ukończyła z wyróżnieniem w klasie fortepianu prof. Alicji Kledzik w 2008 roku. Będąc studentką uczestniczyła w licznych konkursach pianistycznych zdobywając m.in. II Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Anemos w Rzymie w 2005 roku, I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Johannesa Brahmsa w Turynie w 2006 roku, czy III Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Miłosza Magina w Paryżu w 2007 roku. Trzykrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wyróżniające osiągnięcia w nauce. Zaraz po studiach rozpoczęła pracę w macierzystej uczelni na stanowisku wykładowcy w Katedrze Instrumentów Dętych i Katedrze Fortepianu, Organów i Akordeonu, a także w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Wojciecha Kilara w Pleszewie. Jako pianista akompaniator uczestniczyła wraz z młodymi adeptami sztuki w kilkudziesięciu konkursach muzycznych, uzyskując wielokrotnie dyplomy za wyróżniający akompaniament na takich konkursach jak: Ogólnopolski Konkurs Klarnetowy im. K. Kurpińskiego we Włoszakowicach (2009 r., 2012 r.), Ogólnopolski Konkurs Instrumentów Dętych Blaszanych w Katowicach (2010 r., 2016 r.), Festiwal Klarnetowy w Piotrkowie Trybunalskim (2011 r.), Ogólnopolski Festiwal Trębaczy w Kaliszu (2011 r., 2014 r., 2017 r.), Międzynarodowy Konkurs Muzyczny w Brnie (2013 r.) czy Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2011 r.).  W 2012 roku została uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznaką Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, a w 2013 i 2016 roku otrzymała Nagrodę Rektora Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Uczestniczyła w licznych kursach pianistycznych, kameralnych oraz w aż 45 kursach jako pianista-kameralista, akompaniator instrumentów dętych.  Od kilku lat corocznie zapraszana jako wykładowca Letniej Akademii Instrumentów Dętych Blaszanych w Opolu, Letnich Warsztatów Instrumentów Dętych w Szczecinku oraz Międzynarodowych Warsztatów Teremiski Horn Camp. Pianistka bierze także częsty udział w pracach jury krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych.

Dagmara Winnowicz – swoją edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 9 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Pleszewie ucząc się gry na flecie poprzecznym. Po jej ukończeniu kontynuowała naukę w Poznaniu zdając egzamin do Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza, gdzie przyjęta została do klasy oboju byłego rektora Akademii Muzycznej prof. Mieczysława Koczorowskiego, u którego podjęła dalszą edukację na studiach. Ukończyła także studia podyplomowe WSUS z tytułem Menadżer Kultury i Sztuki. Umiejętności gry na oboju doskonaliła podczas licznych kursów mistrzowskich u wybitnych oboistów z Berlina, Wilna, Wielkiej Brytanii, Włoch. Uczestniczyła w wielu festiwalach muzycznych m.in. Made in Chicago, Międzynarodowy festiwal muzyki współczesnej ,,Poznańska wiosna muzyczna”, Internationals Early Music Festival w Starym Sączu, 13 festiwal muzyki polskiej w Krakowie, Bydgoski festiwal operowy, 55 Międzynarodowy festiwal moniuszkowski, IV oraz V festiwal oper współczesnych we Wrocławiu. Już w trakcie studiów rozpoczęła współpracę z różnymi orkiestrami, koncertując i nagrywając także płyty. Współpracowała m.in z Cooperate Orchestra, Jugenkammerorchester Berlin, Orkiestra Chóru Poznańskie słowiki, Sinfonia Polonia, Orkiestra Teatru Wielkiego, Chicago Jazz Philharmonic, pod batutą dyrygentów z kraju i różnych stron świata. Bardzo dobrze odnajduje się także w kameralistyce. Koncertowała  cyklicznie z kameralnym zespołem muzyki dawnej Musica Maxima. W 2011 r. założyła własny zespół muzyki XX i XXI w. Modern Sextet, z którym koncertowała i dla którego organizowała wydarzenia kulturalne jako menadżer. Od 4 lat jest związana z orkiestrą Opery Wrocławskiej, z którą na obecną chwilę zagrała ponad 200  spektakli operowych, w tym kilkanaście  premier i  kilka megawidowisk operowych dla prawie 20000 publiczności. Współpracuje z wieloma znanymi osobistościami ze świata teatru i muzyki. W trakcie swojej muzycznej edukacji otrzymała Nagrodę Najlepszego Oboisty w IV Makroregionalnym konkursie Etiuda 2006 oraz I miejsce na Jugendkunstpreise w Erkner. Granie w orkiestrze jest nie tylko jej pracą, ale przede wszystkim ogromną pasją.

Katarzyna Zawada – studentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie profesor dr hab. Antoniny Kowtunow, a także absolwentka Szkoły Muzycznej I i II stopnia w klasie fortepianu.  Swój warsztat muzyczny – wokalny i pianistyczny kształci od 5 roku życia. Animatorka kultury w lokalnym środowisku, dyrygent Chóru Cantare,  kierownik muzyczny Zespołu Salonowego i Kapeli Ludowej z Żegocina oraz odtwórczyni roli Heleny Modrzejewskiej w spektaklach i widowiskach organizowanych w Ośrodku Kultury  w Żegocinie, a także w CKiS w Kaliszu. Laureatka wielu konkursów i festiwali krajowych oraz międzynarodowych zarówno wokalnych, jak i pianistycznych. Zdobywczyni Złotej Eurydyki – I miejsca podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki – Anna German, Moskwa 2015. Trzykrotna stypendystka Rektora Akademii Muzycznej  w Poznaniu, Starosty Pleszewskiego, a także Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W roku 2017 otrzymała Brązową Odznakę Honorową przyznaną przez Polski Związek Chórów i Orkiestr – Ostrów Wielkopolski, za zasługi w pracy społecznej Związku. Katarzyna Zawada była gościem Gali Festiwalu Filmów Rosyjskich  – Sputnik nad Polską  w Warszawie, a także w minionym roku w Moskwie. W swoim repertuarze posiada utwory operetkowe, musicalowe, oratoryjno-kantatowe, jak i światowe przeboje muzyki rozrywkowej. Jest pomysłodawcą i realizatorem  cyklu koncertów pamięci Anny German Pomyśl o mnie, które odbywają się w kraju i za granicą m.in. na Litwie, Białorusi i w Uzbekistanie. W 2016 roku Katarzyna wydała płytę Niezapomniane przeboje Anny German, na której znajdują się piosenki w języku polskim, włoskim i rosyjskim, a w grudniu 2017 roku  ukazała się  jej kolejna płyta zatytułowana  Najpiękniejsze kolędy, na której znajdują się tradycyjne  polskie kolędy, jak i 4 kompozycje kaliszanina – Fryderyka Stankiewicza.

Adrian Furmankiewicz – jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej im. W. Kilara w Pleszewie oraz Zespołu Szkół Muzycznych I i II st. im. K. Komedy-Trzcińskiego w Ostrowie Wlkp. W czerwcu 2016 roku ukończył, zdobywając tytuł magistra sztuki, Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Od ponad czterech lat jest członkiem kwartetu gitarowego Erlendis Quartet, który w ubiegłym roku ukończył studia w zakresie muzyki kameralnej w The Royal Danish Academy of Music w Kopenhadze. Były to dwuletnie studia podyplomowe w prestiżowej klasie Soloist. Kwartet gitarowy Erlendis ma już w swoim dorobku liczne nagrody i uznanie melomanów w kraju i za granicą. Ich największym sukcesem jest zwycięstwo w konkursie muzyki kameralnej organizowanym przez Guitar Foundation of America – Fullerton, Kalifornia (czerwiec 2017 r.). Adrian Furmankiewicz jako solista i kameralista uczestniczył w licznych lekcjach mistrzowskich i warsztatach pracując pod okiem największych autorytetów muzycznych, takich jak m.in.: Marek Moś, Avi Avital, Jose Maria Florencio, Dirk Mommertz, Vogler Quartett, Belcea Quartet, Heime Mueller, Hariolf Schlichtig, Manuel Barrueco, Aniello Desiderio, Marcin Dylla, Petrit Ceku, Susana Prieto, Zoran Dukić, Rolf Lislevand. Artysta rozwija się również jako pedagog – nauczyciel, kształcąc liczne grono młodych gitarzystów. Jest laureatem ponad 30. konkursów solowych i kameralnych, o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej.  Koncertował w USA, Kanadzie, Hiszpanii, Polsce, na Litwie, Łotwie, Ukrainie, we Włoszech, Danii, Niemczech i Holandii.

Jakub Pankowiak – ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Pleszewie w klasie fortepianu. Następnie naukę muzyki kontynuował w Salezjańskim Liceum Muzycznym w Lutomiersku, którego absolwentem został w 2003 roku. Jest również absolwentem Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów prof. dra hab. Sławomira Kamińskiego. Po ukończeniu studiów (dyplom z wyróżnieniem) w 2008 roku został zatrudniony w tejże uczelni na stanowisku asystenta. W 2011 roku ukończył studia w formule stażu artystycznego w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w  klasie organów prof. dr hab.  Magdaleny Czajki. W 2011 roku zdobył III miejsce oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworów J. S. Bacha w Międzynarodowym Konkursie Organowym im. M. K. Ciurlionisa w Wilnie. W 2008 roku zajął I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa utworów organowych Dietricha Buxtehudego w Krakowie. W 2006 roku otrzymał  wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Organowym dla Młodych Organistów w Opavie. W tym samym roku został uhonorowany I nagrodą w Konkursie Polskiej Muzyki Organowej w Legnicy. W roku 2005 uczestniczył w III Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Feliksa Nowowiejskiego, na którym zajął IV miejsce i otrzymał wyróżnienie oraz nagrodę ufundowaną przez Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego dla najmłodszego finalisty konkursu. W 2004 roku zdobył II nagrodę w Konkursie Muzyki Organowej na XVI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi. W 2007 roku Jakub Pankowiak uzyskał status studenta Programu Socrates/Erasmus podejmując studia w MusikhochschuleLubeck w Niemczech w klasie prof. Arvida Gasta. Stypendium zostało ukończone egzaminem z wynikiem celującym. W 2009 roku odbył staż pedagogiczny w Musikhochschule Lubeck w Niemczech w klasie prof. Arvida Gasta. W 2010 roku Jakub Pankowiak otrzymał stypendium artystyczne miasta Poznania za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki – organy. Jakub Pankowiak koncertuje jako solista i akompaniator w Polsce, Niemczech, Holandii, Belgii i Luksemburgu, Izraelu. Występował w tak ważnych miejscach jak: Gewandhaus w Lipsku, Berliner Dom, Katedra Poznańska, Sanktuarium Bernardynów w Leżajsku, Filharmonia Narodowa w Warszawie.

author: Anna Bogacz

Wielkość czcionki
Kontrast