Blog
11
10
2013

Pleszew w niemieckim ratuszu

„Pleszew – miasto partnerskie” to tytuł wystawy, którą mogą podziwiać mieszkańcy zaprzyjaźnionego miasta Westerstede. Jej otwarcia uroczyście dokonano w 28 września, a przewodnikiem wystawy był burmistrz Marian Adamek, który zaprezentował 35 plansz przedstawiających Pleszew i życie jego mieszkańców. Przypomnijmy, że kilka miesięcy wcześniej to właśnie pleszewianie mogli podziwiać uroki Westerstede w Muzeum Regionalnym.

Obie wystawy – zarówno ta, która odbyła się u nas w lutym tego roku prezentująca Westerstede jako miasto partnerskie oraz ta, którą uroczyście otwarto 28 września w Niemczech to efekt projektu „Pleszew – miasto partnerskie” realizowanego przez Muzeum Regionalne w Pleszewie i Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

W ratuszu w Westerstede zawisło 35 plansz prezentujących Pleszew i życie jego mieszkańców. Uroczystego otwarcia wystawy dokonali burmistrzowie obu miast: Klaus Gross  oraz Marian Adamek. Docelowym odbiorcą projektu jest społeczność lokalna miasta Westerstede, która dzięki prezentowanej wystawie może zapoznać się z miastem partnerskim oraz zintensyfikować wzajemne kontakty. Wystawie towarzyszyły prelekcje: Burmistrz  Westerstede Klaus Gross wygłosił referat pt. „Zdjęcia miast jako nowoczesny trend współczesnej fotografii – doświadczenia niemieckie”, dyrektor pleszewskiego muzeum Adam Staszak zaprezentował referat „Pleszew w obiektywie” będący uzupełnieniem wystąpienia burmistrza Mariana Adamka oprowadzającego gości po wystawie i przedstawiający nietuzinkowe ciekawostki na temat prezentowanych zdjęć, natomiast Witold Hajdasz zaprezentował zgromadzonym gościom temat „Fotografia wczoraj i dziś – rozwój technik fotograficznych od metod klasycznych po formy cyfrowe”.

W ramach dobrej współpracy delegacja pleszewska miała okazję odbyć wycieczkę do miasta Haren, które w latach 1945-1948 nosiło nazwę Maczków, gdyż zajęte było przez polskich żołnierzy i byłych więźniów. Początkowo nazywane było Lwów. 19 maja 1945 roku żołnierze 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka zajęli teren i do 28 maja przenieśli wszystkich mieszkańców miasteczka do okolicznych miast (pozostawiono burmistrza z rodziną i zakonnice). Na ich miejscu umieszczono 5 000 Polaków uwolnionych z obozów pracy i obozów jenieckich. Wśród nich byli powstańcy warszawscy, w tym 1728 kobiet, uczestniczek powstania uwolnionych z obozu w Oberlangen.
Ponadto delegacja miała okazję zwiedzić Konzentrationslager Esterwegen – niemiecki obóz koncentracyjny założony w miejscowości Esterwegen w Dolnej Saksonii.

author: Anna Bogacz

Comment
0

Leave a reply

five × 3 =

Wielkość czcionki
Kontrast